Adabas - podstawa otwartych systemów baz danych

Konwerter adresów

Program konwertera zawiera tablicę konwersji adresów i umożliwia określenie fizycznego położenia rekordu na nośniku. Jeżeli przykładowo w pozycji 2 tabeli konwertera adresów zapisano 4, to poszukując rekordu zawierającego Warszawę, zobaczymy, że znajduje się ona w 12 rekordach, z których pierwszy ma wartość ISN równą 2. Z zapisu w tablicy konwertera adresów pod pozycją 2 wynika, że rekord znajduje się w bloku fizycznym nr 4.

Wartość wewnętrznego numeru ISN rekordu w odwróconej liście nigdy nie ulega zmianie. Jeżeli więc rekord zostanie przemieszczony na nośniku fizycznym, to jedynym miejscem, w którym ten fakt zaistnieje, będzie tabela konwertera adresów. Może istnieć wiele odwróconych list, związanych z bazą, ale wszystkie one odwołują się do tej samej tabeli konwertera adresów. Nie ma więc obawy, że na skutek reorganizacji bazy pojawią się błędne informacje o położeniu

rekordów.

Struktura tablicowa, typy danych

Podobnie jak inne systemy relacyjnych baz danych, Adabas przechowuje dane w tabelach. Ich umowne kolumny odpowiadają poszczególnym polom, zaś umowne wiersze - rekordom. Rekord może zawierać do 926 pól.

Adabas może korzystać z dwóch typów pól: jednowartościowych i wielowartościowych. Pola jednowartościowe mogą mieć tylko jedną wartość dla danego rekordu, podczas gdy pola wielowartościowe mogą mieć do 191 wartości w rekordzie. Przykładem pola wielowartościowego dla osoby będzie zawód (kolejno: inżynier, administrator sieci, administrator bazy danych). W polach wielowartościowych musi znajdować się liczba wartości w nim zawartych oraz standardowa definicja każdego z tych pól (długość, typ danej).

Istnieje możliwość tworzenia grup złożonych z kilku pól i powtarzania jej w ramach tego samego rekordu do 99 razy (grupa periodyczna). Przykładem grupy periodycznej dla osoby będzie wykształcenie, np. "informatyka na politechnice - stopień magistra; fizyka na uniwersytecie - absolutorium; studia podyplomowe na Sorbonie - doktorat z matematyki". Pokazana grupa powtarza się trzy razy i składa się z dwóch pól elementarnych (uczelnia, uzyskany tytuł). W polu zawierającym grupę periodyczną konieczne jest umieszczenie informacji ile razy grupa się powtarza. W ramach grupy periodycznej mogą występować pola wielowartościowe (np. w ramach tytułów uzyskanych na Sorbonie, osoba uzyskała dyplom DES i doktorat).

Dla przyspieszenia operacji czytania z bazy istnieje możliwość zdefiniowania subpól (części pola) i superpól (dowolna kombinacja pól). Te typy pól nie mogą jednak brać bezpośrednio udziału w operacjach uaktualniania zawartości.

Relacyjna czy nie?

Zależy to jedynie od jej twórcy. Dzięki swej elastyczności system Adabas nadaje się równie dobrze do tworzenia baz relacyjnych, obiektowych, hierarchicznych lub tekstowych, a także jest w stanie używać danych z innych rodzajów baz. Jeżeli skorzystamy z możliwości systemu Adabas i zdefiniujemy bazę zawierającą pola wielowartościowe lub powtarzające się, to nie spełnia ona oczywiście warunków określonych przez Codda dla baz relacyjnych. Jednakże nie wszystkie bazy spełniają warunki.

Istnienie pól wielowartościowych i grup periodycznych oznacza jedynie, że nie jest to baza w postaci znormalizowanej. Trzeba jednak pamiętać, iż normalizacja bazy nie jest celem samym w sobie. Ważny jest efektywny system zarządzania danymi, o szybkim i wygodnym dostępie do nich, bezpieczny i łatwy w obsłudze dla zwykłego użytkownika, jak i administratora bazy. Wydaje się, że Adabas jest dobrym, chociaż nietypowym, zarządzania bazami danych.

System zarządzania bazami danych Adabas:

* Upakowany format bazy na nośniku fizycznym.

* Struktura zorientowana na pola.

* Realizacja różnych modeli danych (relacyjna, nieznormalizowana, tekstowa i in.).

* Pola wielowartościowe, grupy powtarzające się.

* Szybkie wyszukiwanie w bazie za pomocą listy odwróconej.

* Deskryptory definiowane przez użytkownika.


TOP 200