Adabas i Natural w Hucie Stalowa Wola

Stalowa Wola (IDGPL) - 25 sierpnia br. w Hucie Stalowa Wola S.A. odbyło się uroczyste przekazanie do eksploatacji na komputerachg IBM ES/9000 systemu zarządzania bazami danych Adabas, produkcji firmy Software AG oraz produktów towarzyszących (system programowania Natural, repozytorium danych Predict).

Stalowa Wola (IDGPL) - 25 sierpnia br. w Hucie Stalowa Wola S.A. odbyło się uroczyste przekazanie do eksploatacji na komputerachg IBM ES/9000 systemu zarządzania bazami danych Adabas, produkcji firmy Software AG oraz produktów towarzyszących (system programowania Natural, repozytorium danych Predict).

W spotkaniu, oprócz prezesa spółki Ryszarda Grochowskiego, szefa działu informatyki Mieczysława Wrońskiego i innych pracowników HSW, uczestniczył Max Broehl - dyrektor Software AG ds. operacji międzynarodowych, Gerhard Strouhal - dyrektor Software AG ds. Europy Środkowej i Wschodniej oraz pracownicy firmy Agencja Informatyczna z Gdańska, która jest przedstawicielem Software AG w Polsce.

Dyrektor naczelny i prezes spółki Huta Stalowa Wola S.A., Ryszard Grochowski powiedział: "...strata rynku wschodniego o wartości ponad 200 mln USD rocznie postawiła przed Hutą wiele poważnych wyzwań. W celu sprostania konkurencji rynkowej i utrzymania dobrej opinii, jaką cieszą się nasze wyroby na rynkach międzynarodowych oraz uzyskania w nich większego udziału, Huta Stalowa Wola przechodzi duże przekształcenia strukturalne. Obecnie następuje przekształcanie huty w strukturę holdingową, złożoną z 14 samodzielnych zakładów produkcyjnych, a także restrukturyzacja obsługi finansowej całej firmy i zmiana struktury oraz profilu produkcji. Tylko dobry system informacji o przedsiębiorstwie może wspomóc podejmowanie decyzji, ułatwić ocenę zapotrzebowania na zasoby ludzkie i maszynowe, umożliwić sprawne zaopatrzenie w podzespoły i obniżyć koszty produkcji. Huta Stalowa Wola ma już sprawnie działający system informatyczny, ale konieczność przyspieszenia nowych opracowań i zwiększenia wydajności niewielkiego zespołu programistów skłoniła firmę do zakupu wysoko wydajnych produktów firmy Software AG".

Max Broehl, dyrektor Software AG ds. operacji międzynarodowych, powiedział: "Zmiany w Polsce są większe niż w innych krajach Europy. Opis zaprezentowany przez dyr. Grochowskiego odpowiada temu co dzieje się w wielu przedsiębiorstwach Europy i świata. Gdy pracuje się w Niemczech, gdzie wszystko działa precyzyjnie od 30 lat, to można zmieniać tylko drobne szczegóły. W Polsce jest tyle możliwości, że aż dostaje się zawrotu głowy".

"Obserwacja dynamiki zjawisk w Europie wskazuje, że najszybciej rozwijają się obecnie północna Hiszpania, Czechy, Słowacja i południowa Polska. We wszystkich tych krajach poważne wyzwanie jakie stawia współczesna gospodarka rynkowa przed szefami przedsiębiorstw brzmi: Zmienić kłopoty na możliwości" - dodał Max Broehl.

Produkty Software AG

W Hucie Stalowa Wola system zarządzania bazami danych Adabas działa na zakupionym w ub.r. komputerze IBM ES/9000 model 180, z systemem operacyjnym MVS. Adabas, początkowo przeznaczony jedynie dla dużych komputerów IBM, pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego MVS lub VSE, przeszedł powoli na inne platformy sprzętowe, wzbogacił się w możliwości współpracy ze stacjami roboczymi Windows i OS/2, otrzymał "młodszych braci" do obsługi mniejszych baz danych itd. Jednym słowem: stał się pełnoprawnym systemem zarządzania bazami danych dla środowiska przetwarzania rozproszonego, tworzenia aplikacji, współpracy z innym systemami baz danych itd.

Natural jest zintegrowanym środowiskiem tworzenia aplikacji, współpracującym z elementami, zapewniającymi mu kontrolę nad różnymi aspektami współpracy z danymi, systemem operacyjnym, siecią lokalną, słownikiem danych i użytkownikiem za pośrednictwem odpowiednio dobranego interfejsu (znakowego lub graficznego).

Jednocześnie nazwą Natural określa się język programowania aplikacji z dziedziny baz danych.

Natural pozwala na stosowanie narzędzi do szybkiego tworzenia prototypu aplikacji, gdyż zawiera wszystkie niezbędne do tego celu narzędzia. W skład zestawu narzędzi środowiska Natural wchodzą moduły do definiowania danych, edycji ekranów użytkowych, edytory programów, moduł do sprawdzania poprawności składniowej programu, generator raportów, system kontroli wersji aplikacji (pozwalający na testowanie różnych wersji aplikacji i umożliwiający powrót do każdej z nich w sposób prawie automatyczny), moduł kontroli bezpieczeństwa bazy, środowisko do współpracy z komputerami PC oraz inne.

Centralny słownik danych Predict, służący jako składnica wszystkich danych do opracowywania aplikacji: definicji pól danych bazy, aplikacji, programów, modułów, reguł przetwarzania, tekstów pomocy itd. został napisany w języku Natural.


TOP 200