Acronis: 2021 będzie rokiem wymuszeń

Oprogramowanie wymuszające okup pozostanie w przyszłym roku głównym zagrożeniem cybernetycznym – ocenia producent rozwiązań zabezpieczających.

Do najważniejszych trendów w cyberbezpieczeństwie, jakich można spodziewać się w 2021 r., będzie należeć eskalacja ataków ransomware – to jeden z wniosków płynących z najnowszego raportu „Acronis Cyberthreats 2020”.

Zamiast przeprowadzać ataki nieukierunkowane przestępcy skupią się na celach, które zapewniają większy „zwrot z inwestycji”. Dlatego grono interesujących – z perspektywy przestępców – celów poszerzy się o dostawców usług chmurowych oraz usług zarządzanych, ponieważ systemy informatyczne tych organizacji mogą zapewniać dostęp do danych ich klientów.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Co to jest XSS? Wyjaśnienie na temat ataków typu cross-site scripting
  • NASK: już blisko 57 tys. ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami

Autorzy badania przypominają, że przestępcy nie zadowalają się już wymuszaniem okupu za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych danych, ale kradną je przed zaszyfrowaniem grożąc ich upublicznieniem. W 2020 roku ujawniono w ten sposób dane ponad 1000 firm. Acronis spodziewa się także wzrostu liczby ataków na pracowników zdalnych – zabezpieczenia systemów poza siecią korporacyjną są łatwiejsze do złamania, co daje przestępcom łatwiejszy dostęp do danych organizacji.

W dodatku zaawansowanie techniczne i rosnąca częstotliwość pojawiania się nowych zagrożeń sprawiają, że nadążanie za zmieniającym się charakterem cyberataków będzie coraz trudniejsze. Średnia długość życia próbki złośliwego oprogramowania wynosiła w 2020 roku ok. 3 dni – wskazuje Acronis.

Raport „Acronis Cyberthreats 2020” bazuje na analizie danych o atakach i zagrożeniach zebranych przez sieć Acronis Cyber Protection Operations Centers z ponad 100 tys. unikatowych punktów końcowych na całym świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200