Acrobat 8 w listopadzie

Na listopad br. Adobe zapowiedział premierę pakietu Adobe Acrobat 8. Znane są już jego ceny i funkcjonalność.

Na listopad br. Adobe zapowiedział premierę pakietu Adobe Acrobat 8. Znane są już jego ceny i funkcjonalność.

Firma Adobe na listopad zapowiedziała nową wersję swojego programu do tworzenia i edycji dokumentów w formacie Portable Document Format (PDF). Jak na nową wersję przystało, Acrobat 8 rozszerza funkcjonalność importu treści, która może być zapisywana w formacie PDF. Jedną z nowych funkcji jest automatyczny import i konwersja wiadomości e-mail z programu Outlook zgodnie z ustalonym przez użytkownika harmonogramem.

Adobe deklaruje, że "ósemka" potrafi precyzyjnie importować nawet duże i skomplikowane dokumenty AutoCAD i Microsoft Visio, zachowując rozdzielność zdefiniowanych w nich warstw i zależności obiektów. Według Adobe pliki wynikowe są również istotnie mniejsze niż dotychczas, a sama konwersja przebiega szybciej. Podczas konwersji Acrobat może automatycznie usuwać nagłówki i stopki dokumentów źródłowych, implantując w wynikowych plikach ich zunifikowane wersje.

Acrobat 8 pozwala na łatwe konsolidowanie wielu dokumentów PDF powstałych przez import różnego typu treści (tekst, grafika 2D, , diagramy AutoCAD, animacje Flash itd.) w jeden spójny i zoptymalizowany dokument. Program pozwala też tworzyć tzw. pakiety - pogrupowane tematycznie zestawy dokumentów PDF, na kształt aktówki znanej z Microsoft Office.

Acrobat 8 w listopadzie

W wersji 8 Adobe wprowadza możliwość automatycznego wysyłania komentarzy wprowadzanych do dokumentów na serwer (serwer plików, serwer WWW, SharePoint Portal Server lub dowolny serwer WebDAV) i ich automatyczną dystrybucję do osób, które uczestniczyły w pracy nad dokumentami. Komentarze można obecnie konsolidować do jednego pliku, jak również sortować według autora, daty lub strony, na której zostały zamieszczone. Komentarze mogą też być przenoszone automatycznie do dokumentów źródłowych, na podstawie których powstał dokument PDF.

Jeśli firma używa Adobe LifeCycle Policy Server, Adobe Acrobat 8 pozwala dynamicznie zarządzać uprawnieniami przyznanymi dokumentom PDF, nawet już po rozdystrybuowaniu. Acrobat Reader 8 może zostać użyty w procesie składania podpisu elektronicznego pod dokumentami, co jest istotnym obniżeniem kosztów dla firm stosujących tę formę zabezpieczania treści dokumentów. Acrobat 8 zawiera także narzędzia pozwalające automatycznie i trwale usuwać wskazane obiekty (tekst, grafikę, inne obiekty) z treści dokumentu. Najwyższa pora, po wielu "aferach" z tym związanych.

Po przejęciu Macromedia, Adobe postanowił wykorzystać Acrobat i Acrobat Reader do promocji rozwiązań tej firmy. Na pierwszy ogień poszedł program do zdalnej pracy nad dokumentami, niegdyś zwany Breeze, a obecnie Adobe Connect. Za ów dodatek trzeba jednak słono zapłacić - 39 USD miesięcznie lub 396 USD rocznie za użytkownika.

Acrobat 8 Standard kosztować ma 299 USD (159 USD za aktualizację), zaś Professional 449 USD (również 159 USD za aktualizację).


TOP 200