Acer kupuje 75% akcji Packard Bell

Warta prawie 46 mln USD transakcja kończy okres spekulacji nad dalszym losem europejskiego producenta komputerów. Przejęcie umocni pozycje Acera jako trzeciego producenta komputerów na świecie.

Komputery marki Packard-Bell są już sprzedawane w Polsce, m.in. w sieci Electroworld. Według przedstawicieli polskiego oddziału Acera, marka P-B nie zniknie z rynku. "Choć na obecnym etapie nie wiadomo czy komputery te będą sprzedawane na dotychczasowych zasadach, czy też poprzez sieć dystrybucji Acera" - twierdzą przedstawiciele firmy.

Zakup Packard-Bella ułatwi Acerowi utrzymanie pozycji trzeciego producenta komputerów na świecie i jest elementem walki konkurencyjnej, a jako taka na dłuższą metę może być bardzo opłacalna. Konkretne informacje dotyczące strategii działania obu firm po zakończeniu transakcji mają zostać opublikowane w drugiej połowie lutego.

Przypomnijmy, rozmowy właścicieli Packard Bella z przedstawicielami największych koncernów dostarczających komputery trwały od ponad roku. Acer od dawna wyrażał zainteresowanie przejęciem tej europejskiej spółki. Jednak w połowie zeszłego roku to konkurujący z nim chiński koncern Lenovo wydawał się być najbliższy podpisania stosownej umowy.

Sytuacja zmieniła się, gdy pod koniec ubiegłorocznych wakacji, gdy Acer kupił amerykańską firmę Gateway. Dzięki tej transakcji tajwański koncern wyprzedził Lenovo w wynikach sprzedaży komputerów PC i zyskał poparcie - związanego z Gateway`em - właściciela większości akcji Packard-Bell. Od tej pory było już praktycznie pewne, że to ta firma przejmie jednego z ostatnich paneuropejskich producentów komputerów.


TOP 200