Aby serwer był serwerem

Rozproszony system plików

Mechanizm Distributed File System (DFS) jest już dostępny w Windows NT 4.0, ale Windows 2000 znacznie rozszerza jego możliwości. DFS ułatwia zarządzanie i dostęp do wszystkich danych udostępnionych w sieci. Mechanizm ten pozwala stworzyć jeden katalog w sieci (nie w ramach pojedynczej maszyny, ale całej domeny), który może grupować w hierarchicznej strukturze inne udostępnione katalogi. Dzięki niemu użytkownik odwołuje się po współdzielone dane zawsze w jedno miejsce i nie musi szukać kolejno, tak jak dotychczas, udostępnionych plików na wszystkich serwerach.

DFS dla Windows NT 4.0, który można bezpłatnie pobrać ze strony Microsoftu, umożliwiał stworzenie jednego serwera utrzymującego drzewo DFS w domenie, ale w przypadku jego awarii użytkownik tracił dostęp do zawartych w nim zasobów. Windows 2000 usuwa ten problem. Oprócz możliwości instalowania niezależnego drzewa DFS na dowolnej maszynie (Standalone DFS) o funkcjonalności dokładnie takiej jak w przypadku Windows NT Server 4.0, administrator może także stworzyć drzewo DFS odporne na awarie pojedynczych serwerów (Fault Tolerant DFS). Drugi sposób możliwy jest do zrealizowania tylko na serwerach pełniących funkcję kontrolerów domeny i utrzymujących replikę bazy usług katalogowych Active Directory. Administrator może wskazać kilka serwerów, między którymi będą replikowane pliki zawarte w ramach drzewa DFS.

Drzewa DFS mogą mieć także zasięg ponaddomenowy, co pozwala łatwo udostępniać lokalne zasoby dla całej korporacji. Przy zakładaniu takich drzew należy jednak pamiętać o prawidłowym określeniu praw dostępu do podfolderów i plików tak, by użytkownicy z innych, zaufanych domen mogli z nich korzystać.

Struktura DFS może również zawierać foldery na stacjach roboczych użytkowników, które będą dostępne tylko wtedy, gdy stacje te są włączone. Zawarcie ich w drzewie DFS może mieć różne zastosowania, np. oprócz tradycyjnego udostępniania w ten sposób plików innym użytkownikom możliwe jest również łatwe, zdalne archiwizowanie danych ze stacji roboczych w ramach DFS.

Multum nowości

Poza rozbudowanym systemem NTFS Windows 2000 zawiera także wiele rozszerzeń związanych z obsługą pamięci masowych. W system wbudowano technologię defragmentacji plików firmy Executive Software, umożliwiającą uporządkowanie struktury plików zapisanych na partycjach FAT, FAT32 i NTFS.

Windows 2000 oferuje również mechanizm Encryption File System (EFS), współpracujący z partycjami dyskowymi NTFS 5.0 i umożliwiający szyfrowanie danych na podstawie technologii kluczy elektronicznych. EFS pracuje jako serwis systemowy niezależnie od uprawnień zalogowanego użytkownika, ale wymaga od niego posiadania klucza prywatnego, uprawniającego do dostępu do zaszyfrowanych plików. Według zapewnień Microsoftu, EFS zapewnia pełne bezpieczeństwo plików - również podczas pracy z aplikacją, gdy tworzone są tymczasowe wersje plików. Tego typu pliki są również zaszyfrowane, co gwarantuje, że nawet w przypadku nieoczekiwanego przerwania pracy aplikacji użytkownik nie mający autoryzacji (identyfikujący się innym kluczem prywatnym) nie uzyska dostępu do kopii tymczasowych.

Windows 2000 umożliwia przeprowadzenie wielu operacji na dyskach twardych bez konieczności restartowania systemu. Administrator może tworzyć, rozszerzać i usuwać wolumeny dyskowe bez ponownego uruchamiania serwera. Bez przerywania pracy serwera może też tworzyć konfigurację typu mirror oraz dodawać nowe dyski twarde (pod warunkiem że są to dyski typu Hot Swap).

Windows 2000 jest też pierwszym systemem z rodziny Windows NT, obsługującym efektywnie nowe media, takie jak dyski DVD oraz hierarchiczne pamięci masowe, np. dyski optyczne, biblioteki taśmowe, biblioteki CD-ROM itp. Za obsługę tych nośników odpowiada nowy serwis systemowy NT Media Service, który pozwala zdalnie zarządzać nośnikami informacji.

System wyposażono w usługi Remote Storage Services (RSS), monitorujące ilość miejsca dostępną na dyskach twardych i w razie potrzeby automatycznie przenoszące najrzadziej używane dane na alternatywne nośniki, takie jak taśmy magnetyczne czy dyski optyczne.

Drukarkom też lepiej

Obsługę drukarek dostępnych w sieci Windows 2000 zintegrowano z usługami katalogowymi Active Directory. Dzięki temu użytkownik może szybko (za pośrednictwem zapytań LDAP) odnajdować w sieci drukarki spełniające podane przez niego parametry (np. podajnik A3, druk kolorowy itp.), a jednocześnie najbliższe jego lokalizacji.

Nowością jest obsługa protokołu Internet Printing Protocol (IPP), usprawniającego lokalizację drukarek i drukowanie za pośrednictwem Internetu. Windows 2000, wykorzystując potencjał Active Directory, umożliwia publikowanie listy dostępnych drukarek w intranecie i wykonywanie na nich wydruków poprzez podanie ich adresu URL, a nie fizycznej lokalizacji w sieci. Administrator może także w pełni zarządzać konfiguracją i pracą drukarek za pośrednictwem przeglądarki internetowej, a użytkownicy mogą wprost ze strony WWW pobierać i instalować lokalnie sterowniki do drukarek.

Microsoft zapewnia, że sterownik drukowania za pośrednictwem protokołu TCP/IP, stosowany w przypadku drukarek włączanych bezpośrednio do sieci, jest w Windows 2000 o ok. 50% wydajniejszy niż w poprzedniej wersji systemu.


TOP 200