Abstrahując od platformy

HP stara się, by migracja z PA-RISC do Itanium była dla klientów decyzją nie tyle techniczną, ile biznesową.

HP stara się, by migracja z PA-RISC do Itanium była dla klientów decyzją nie tyle techniczną, ile biznesową.

HP dąży do tego, aby zmiana procesorów z PA-RISC na Itanium w serwerach sprowadzała się do fizycznej wymiany procesorów i zmiany BIOS-u na płytach głównych. Będzie to możliwe dzięki nowym chipsetom, które będą współpracować zarówno z procesorami PA-RISC 8900, jak i z Itanium.

Migracja bez pośpiechu

Procesory PA-RISC wykonane zgodnie z architekturą PA-RISC 8900 nie będą stanowić technologicznego przełomu względem układów 8800. Będzie to oferta głównie dla tych klientów, którzy już zainwestowali w PA-RISC i nie mogą migrować do Itanium. Nowe układy będą mieć szybsze zegary. Obecne układy PA-RISC 8800 są taktowane na poziomie ok. 1 GHz, można więc założyć, że pierwsze modele układów PA-RISC 8900 będą wykorzystywać zegary 1,2-1,3 GHz.

Prawie na pewno zostanie powiększona pamięć podręczna. Na razie wiadomo, że będzie to dotyczyć pamięci L2 umieszczonej na płytce drukowanej, na której osadzany jest procesor. Obecnie HP montuje do 32 MB pamięci cache. Czy PA-RISC 8900 będzie wykorzystywać dwukrotnie więcej? Tego nie wiadomo. Również ewentualne zwiększenie pamięci podręcznej L1, która obecnie wynosi 1,5 MB, jest na razie okryte tajemnicą.

Architektura PA-RISC 8900, która pojawi się w przyszłym roku, będzie wykorzystywana do produkcji procesorów co najmniej do końca 2007 r., zaś wsparcie dla nich ma być utrzymane co najmniej do końca 2013 r. Mówiąc o datach, HP bardzo podkreśla zwrot "co najmniej", sugerując, że ustalone terminy mogą jeszcze zostać przesunięte.

"Chcemy, aby klienci nie mieli wątpliwości, że pozostawiamy im wolny wybór w kwestii platformy sprzętowej. Jeśli chcą, by ich aplikacje działały na platformie PA-RISC, mogą z niej korzystać jeszcze przez co najmniej osiem lat. Najlepszy dowód naszych intencji to fakt, że w regionie EMEA HP wciąż ma ok. 10 tys. aktywnych umów serwisowych na serwery VAX, które platforma Alpha zastąpiła w 1992 r." - tłumaczy Piotr Brychczyński z HP Polska.

Nie tylko procesory

Chipsety w połączeniu z nowymi wersjami systemu HP-UX będą stanowić poważne uzupełnienie procesorów. Na przełomie 2005/2006 r. pojawi się Arches - następca obecnego chipsetu SX1000, który umożliwi zdwojenie łącznego pasma dla wymiany danych (pamięci DDR II) i skrócenie opóźnień w komunikacji między procesorami o ok. 20%, a także poprawę wydajności operacji I/O (szyny PCI-X 266 MHz).

Nowy chipset będzie zdolny do automatycznej eliminacji błędów sprzętowych i zapewni wyższą dostępność serwerów, przede wszystkim jednak umożliwi lepsze skalowanie (do 4 TB pamięci RAM) oraz podział systemu (do 20 partycji na jednym CPU).

Arches pozwoli umieszczać na tych samych płytach głównych procesory PA-RISC i Itanium. Kolejna wersja chipsetu, planowana na przełom 2006/2007 r., będzie obsługiwać promowaną przez Intela szybką technologię I/O PCI Express.

Już dziś wiadomo, że rdzeń oprogramowania Virtual System Environment (VSE), które obecnie jest opcjonalną częścią HP-UX, zostanie przeniesiony do mikrokodu Itanium Montecito i będzie wymagać wsparcia chipsetu Arches. Powinno to podnieść wydajność wirtualizacji serwerów, która na dłuższą metę wydaje się rozsądną ścieżką zapewniania wysokiej dostępności. Nowa wersja VSE ma pozwalać na równoległe uruchamianie do 20 (różnych) systemów na jednym procesorze fizycznym.

System wartości dodanych

Premierze nowego chipsetu będą towarzyszyć nowe funkcje systemu operacyjnego HP-UX 11iv3. Znajdą się w nim technologie przejęte z systemów operacyjnych Tru64 Unix oraz OpenVMS. Będą więc w HP-UX klastry TruCluster, technologia Direct I/O oraz mechanizm jednolitego obrazu systemu. HP-UX będzie także zawierać znany z Tru64 Unix, wydajny w dużych instalacjach system plików Advanced File System.

Wraz z wersją 11i2 HP-UX zyskał (w standardzie) dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, m.in. uprawnień opartych na rolach oraz możliwość audytu działań administratorów. Wersja 11i3 przyniesie kolejne usprawnienia w tej dziedzinie.

Architektura PA-RISC 8900
  • Dwa rdzenie procesorowe w jednym układzie scalonym, tak jak 8800

  • Szybszy zegar - można założyć, że będzie to 1,2-1,3 GHz

  • Zwiększona pamięć podręczna L1 i L2 (na razie nie wiadomo, o ile)

  • Współpraca z chipsetami Arches, które pojawi
  • się w połowie 2006 r. (z tymi samymi co Itanium Montecito)

TOP 200