AWS vs Azure vs GCP

Amerykańska firma Cockroach Labs (specjalizująca się w projektowaniu komercyjnych systemów zarządzania bazami danych) opublikowała raport noszący tytuł „2021 Cloud Report”, w którym porównuje trzy najpopularniejsze obecnie na świecie usługi chmurowe. Wskazuje, która z nich nadaje się najlepiej do obsługiwania różnego rodzaju obciążeń IT i która jest najatrakcyjniejsza kosztowo.

Cloud

W rankingu wzięły udział trzy usługi chmurowe: AWS (Amazon Web Services), Azure Microsoft i GCP (Google Cloud Platform). Wyniki tego badania mogą być pewną wskazówką dla firm, które nie mają własnego zaplecza IT i chcą przetwarzać dane w chmurze, ale nie są pewne jakiego dostawcę tego rodzaju usług wybrać.

Cockroach Labs badał wydajność usług, uruchamiając zestaw benchmarków, które konfigurowały w chmurach różnego rodzaju obciążenia. Testy wykazały, że w przypadku obciążeń OLTP (Online Transactional Processing) najwydajniejszą publiczną chmurą świadczącą usługi IAAS (Infrastructure-as-a-Service (IaaS) jest Google Cloud Platform. Biorąc natomiast pod uwagę współczynnik jakość/cena, najbardziej atrakcyjną ofertę ma Amazon.

Zobacz również:

  • Haker oferuje sprzedaż danych 48,5 mln użytkowników szanghajskiej aplikacji COVID

Twórcy raportu piszą, że w tym roku wyłonienie zwycięzców w różnych kategoriach oceny było dużo trudniejsze niż w poprzednich latach, ponieważ w większości przypadków różnice dotyczące jakości usług i innych ocenianych parametrów były minimalne.

Były to dość szczegółowe testy konfigurujące usługę chmurową na kilkadziesiąt sposobów i uruchamiające prawie 1000 benchmarków, które badały szybkość procesorów, przepustowość sieci, opóźnienia czy wydajność systemów pamięci masowej. Pełna zastosowana metodologia testowania usług dostępna jest na witrynie GitHub tutaj.

AWS oferuje największą efektywność kosztową i jedne z najmniejszych sieciowych opóźnień. Słabe punkty tej chmury to pamięci masowe i mała wydajność pojedynczego rdzenia, wchodzącego w skład używanych przez tę firmę w chmurze własnych procesorów Graviton2, które bazują na architekturze ARM. Biorąc pod uwagę ten parametr (wydajność pojedynczego rdzenia), bezapelacyjnym zwycięzcą jest Google Cloud -czytamy w raporcie.

Według autorów raportu, w kategorii wydajności pamięci masowych, zwycięzcą jest chmura Azure. Za wydajność trzeba jednak płacić o czym świadczy fakt, że biorąc pod uwagę efektywność kosztową, przegrywa ona wyraźnie z chmurami AWS i Google.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200