AWS uruchomi w przyszłym roku usługę satelitarnej transmisji danych

Firma AWS zapowiedziała w zeszłym tygodniu w Las Vegas, na swojej corocznej konferencji re:invent, że przystępuje do budowania stacji naziemnych, które będą mogły nawiązywać łączność z satelitami i transmitować za ich pośrednictwem dane.

AWS zamierza zbudować na całym świecie 12 takich stacji. Nie będą one przetwarzać danych, a jedynie transmitować w kosmos i odbierać je stamtąd. Będą więc wyposażone w potężne anteny zdolne komunikować się w tysiącami satelitów krążących wokół Ziemi.

AWS nie posiada satelitów ani nie zamierzy wystrzeliwać je w kosmos. Będzie więc wirtualny operatorem, który wynajmuje satelitarne kanały komunikacyjne od firm będących właścicielami satelitów. Użytkownicy kupujący od firmy AWS usługę satelitarnej transmisji danych będą mogli wybierać stacje naziemną, która je obsłuży. Będą też definiować szybkość z jaką ich dane powinny być transmitowane, od czego będzie zależeć cena usługi.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Amazon nie zmusi pracowników do powrotu do biura
  • AWS, Google Cloud i Azure: porównanie ich funkcji bezpieczeństwa

Amazon zamierza zrealizować swój plan w ścisłej współpracy z firmą Lockheed Martin, które zintegruje jej naziemne usługi ze swoją naziemną infrastrukturą antenową Verge. AWS poinformował na konferencji, że jej dwie naziemne stacje satelitarnej już funkcjonują (nie podając jednak, gdzie się znajduje), z pozostałe 10 będzie gotowych do użycia najpóźniej w połowie przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200