AWS re:Invent: 10 nowości Amazon

Na zakończonej niedawno konferencji AWS re:Invent, lider chmurowych rozwiązań IaaS, firma Amazon przedstawiła dużo nowych, interesujących usług, które są już dostępne lub pojawią się w ofercie firmy w najbliższym czasie. Niżej prezentujemy w skrócie najważniejsze z nich.

Amazon Aurora

Jest to nowy motor bazy danych opracowany dla RDS (Amazon Relational Database Service), zgodny z MySQL. AWS twierdzi, że motor łączy takie cechy komercyjnych baz danych klasy “high-end”, jak wysoka dostępność oraz wydajność, z prostotą obsługi oraz atrakcyjnym współczynnikiem cena/wydajność, czyli zaletami charakterystycznymi dla baz danych open source. Aurora może wstawiać do bazy danych nawet do 6 mln rekordów na minutę, co oznacza, że pracuje pięć razy szybciej od MySQL.

AWS re:Invent: 10 nowości Amazon

Cena: od 0,29 USD za godzinę.

Dostępność: obecnie tylko wersja “preview”.

AWS CodeCommit

AWS zapowiedział szereg nowości z kategorii ALM (Application Life-cycle Management, zarządzanie cyklem życia aplikacji). Jest to np. usługa CodeCommit, która, współpracując z oprogramowaniem Git, pozwala przechowywać w chmurze AWS prywatne repozytoria.

Zobacz również:

Cena: brak informacji

Dostępność: pierwszy kwartał 2015.

AWS Config

W poprzednim roku AWS zapowiedział rozwiązanie noszące nazwę CloudTrail – usługę, która pozwala śledzić, jakie chmurowe zadania były realizowane w ramach określonego konta użytkownika, a w tym roku zaprezentował AWS Config, kolejną generację tego rozwiązania, która tym razem dostarcza użytkownikowi dużo więcej informacji opisujących jego aktywność w chmurze. Są to m.in. szczegółowy opis zasobów z których korzystał, zachodzące między nimi zależności, pełny audyt dotyczący źródeł tych zasobów i ich historii oraz inne informacje.

Cena: 0,003 USD za jeden rekord Configuration Item.

Dostępność: obecnie tylko wersja “preview”.

AWS CodeDeploy

Jest to kolejne narzędzie ALM pozwalające użytkownikom automatyzować zadania rozmieszczania aplikacji (i następnie ich modyfikowania) w chmurze Amazon EC2.

Cena: sama usługa jest bezpłatna. Użytkownik płaci tylko za zasoby AWS (np. za każde wystąpienie EC2), które obsługują daną aplikację.

Dostępność: usługa jest już dostępna

AWS CodePipeline

Jest to usługa pozwalająca użytkownikom chmury AWS automatycznie wdrażać w niej aplikacje. Korzysta ona z firmowego narzędzia, jakie AWS używa do budowania w chmurze nowych usług i aplikacji. Użytkownik może weryfikować, edytować oraz testować kod aplikacji.

Cena: brak danych.

Dostępność: pierwszy kwartał 2015.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200