AWS Cloud to już uniwersum. Byliśmy na AWS Pop-up Hub Warsaw 2022

Materiał promocyjny Pierwsza od kilku lat stacjonarna impreza pokazująca portfolio i zamierzenia Amazon Web Services odbyła się stacjonarnie w drugim tygodniu października w Warszawie. Wspólnym mianownikiem była chmura.

Tegoroczny, zorganizowany w Warszawie Amazon Web Service Pop-up Hub trwał aż przez 5 dni, od 10 do 14 października. To okrągły roboczy tydzień technicznych wykładów i warsztatów - wliczając w to sesje eksperckie, laboratoria i wykłady przygotowane przez zespół AWS Training and Certification, zawody F1 GameDay, dostęp do ekspertów AWS w ramach przestrzeni Ask an Expert, oraz całodzienne spotkanie ze społecznością AWS w Polsce podczas AWS Community Day Warsaw 2022 ostatniego dnia wydarzenia. Wstęp był bezpłatny. Dla uczestników przygotowano przestrzeń coworkingową. Wydarzenie zorganizowano z rozmachem, w dobrym tego pojęcia znaczeniu. Wiele jednoczesnych sesji i warsztatów złożyło się na encyklopedyczny poradnik chmury IT – z naciskiem na pokazanie lasu możliwości, które chmura otworzyła przed nauką i biznesem. W świecie pozbawionym spokoju, nękanym zmianami klimatu, brakami towarów, drożyzną źródeł energii, już nie nawet ceną, lecz brakami podzespołów oraz coraz ostrzejszą walką o kompetentnych pracowników, chmura IT wydaje się uniwersalnym remedium. Nie trzeba już czekać na dostawy procesorów ani inwestować w drogą strukturę, można znacząco ograniczyć koszty i zwiększyć bezpieczeństwo. Szereg korzyści oferowanych przez środowisko chmurowe jest już dziś ogólnie znany.

Amazon Web Services, światowy lider rozwiązań chmurowych, oferujący już ponad 200 innowacyjnych usług, pokazał w Warszawie ogrom i zróżnicowanie swojego uniwersum. Świat, w którym klient ma zapomnieć o problemach dnia codziennego, by skoncentrować się na rdzeniu swojego biznesu, resztę znajdzie w ofercie firmy. Podczas Pop-up Hub Warsaw można było m.in. przećwiczyć swoje umiejętności związane z chmurą AWS w środowisku sandbox na żywo dzięki samoobsługowym laboratoriom AWS. Można było też nauczyć się obsługi chmury od podstaw. Kursy na różnych poziomach ukazywały szczegółowy przegląd koncepcji chmury, usług AWS, bezpieczeństwa, architektury, cen i wsparcia, niezależnie od konkretnych ról technicznych. Wszystko w celu nauki umiejętności w zakresie chmury. Jeżeli chodzi o ofertę dla laików (albo innymi słowy, low-code), to były i takie zajęcia, na których skomplikowaną technologię schowano pod kilkoma kliknięciami. Warsztaty i inne spotkania odbywały się na 4 poziomach zaawansowania, układając się w cztery równoległe ścieżki, choć może lepszym określeniem byłoby podróże przez ekosystem cloud – od szczegółów technicznych i zalet dla biznesu, pod spojrzenie „pod powierzchnię” – czyli pokazanie możliwości algorytmów, naukę przeprowadzenia migracji do chmury, programowanie, edge computing itd.

Największą bodaj zaletą chmury jest to, że zdejmuje problemy z barków swoich klientów. Organizacje, które nie chcą czekać, aż serwery czy karty graficzne będą dostępne do kupienia, które nie chcą dłużej ponosić olbrzymich kosztów infrastruktury, idą do chmury. Nie trzeba się dłużej zastanawiać, ile kupić potrzebujemy mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej dla jakiegoś zadania, bo wszystkie tego typu dylematy zostaną automatycznie rozstrzygnięte w środowisku chmurowym. Podejście pay-as-you-go chmury, czyli płacenia tylko za co faktycznie się korzysta przyciąga coraz to nowsze firmy do przenoszenia danych i procesów na serwery firmy operatora chmurowego – często pojawia się tutaj pytanie jak prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo w takim modelu korzystania z infrastruktury IT. O tym, że warto zaufać rozwiązaniom AWS mówił podczas keynote lecture w poniedziałek 10 października Krzysztof Studziński, Solution Product Manager z Ringier Axel Springer Polska na przykładzie własnej organizacji. Pod koniec września Ringier Axel Springer całkowicie przeniósł swoje wszystkie zasoby do chmury AWS i zamknął ostatnie centrum danych. Obecnie serwisy Onetu, Sympatii, Skąpca oparte są w całości o chmurę AWS. Następnego dnia Tomi Popoola, Cloud Consultant z AWS Professional Services poprowadziła sesję na temat najlepszych praktyk zabezpieczania danych w Amazon S3. Zarysowała podstawy architektury bezpieczeństwa Amazon S3, zaprezentowała ulepszenia w zakresie użyteczności i funkcjonalności, opcje szyfrowania, kontroli dostępu, monitorowania bezpieczeństwa, audytu i remediacji.


AWS Cloud to już uniwersum. Byliśmy na AWS Pop-up Hub Warsaw 2022

Z kolei Marta Smolarek, Senior Program Manager z AWS Development Center także w poniedziałek zaprezentowała nowe możliwości AI i Machine Lerning na przykładzie Polly, technologii zamiany tekstu na mowę. Aktualnie Polly to 96 głosów w 34 językach, oferowanych w 14 regionach AWS. Głosy podzielono na wersje „standardowe” i „neuronowe”, co jest związane z zastosowaniem innej technologii, ta nowsza zeszła już poniżej poziomu fonemów. Są już dostępne polskie głosy standardowe: Ewa, Maja, Jacek i Jan, a jeszcze w tym roku zostanie udostępniony polski głos neuronowy Ola, na razie trwają testy. Tak zaawansowana technologia zamiany tekstu na naturalnie brzmiący ludzki głos to też doskonały przykład zwielokrotnienia i przyspieszenia możliwości technologii i biznesu dzięki chmurze, która z kolei jest nierozerwalnie związana z big data. Nie bez przyczyny ten case wybrano do poniedziałkowej prezentacji. Nie ma bowiem dzisiaj rozwoju takiej technologii, uczenia maszynowego czy sztucznej inteligencji bez big data i chmury. Jak mówi Tomasz Stachlewski, CEE Head of Technology w AWS, „Temat AI jest tematem bardzo otwartym i wciąż na początku swojej drogi. W AWS nieustannie testujemy jej możliwości, a chmura jest elementem umożliwiającym generowanie, testowanie i implementowanie tego typu rozwiązań. Przed erą chmury do projektów opierających się na sztucznej inteligencji często firmom brakowało wymaganej mocy obliczeniowej i danych. Chmur rozwiązała te problemy i umożliwiała postęp w pracach nad rozwojem sztucznej inteligencji i jej wykorzystaniem. Różne problemy, z którymi mamy do czynienia wymagają różnych podejść. Wśród firm korzystających z AI widzimy różnego rodzaju podejścia, czasem jest to wykorzystanie klasycznych algorytmów AI ale coraz częściej widzimy również rozwiązania oparte o sieci neuronowe czy tez nauczanie ze wzmocnieniem.”

W Polsce może zaskakiwać ogrom środków, jakie (nie tylko) AWS inwestuje w badania i rozwój, w tym na tzw. podstawowe. Można je porównać do etapu burzy mózgów. To dlatego, że od lat kolejne polskie rządy przymykają oko na lekceważenie tego przez wiele polskich instytucji badawczo-naukowych i pozwalając im koncentrować się na badaniach stosowanych. Owszem, badania podstawowe są zwykle bardziej kosztowne i zawsze niosą ze sobą większe ryzyko, niemniej – o czym wiedzą władze krajów najbardziej cyfrowo rozwiniętych – bez badań podstawowych nie ma Nobla ani innowacji, chociażby nowego rodzaju szczepionek, mówiąc pokrótce.

Finansowanie nauk podstawowych jest ważne dla społeczeństwa jako całości, ale na ogół zastosowania wyników tego typu badań są zbyt długoterminowe i nieprzewidywalne, by nie przestraszyć akcjonariuszy czy wielu inwestorów. Dopiero potem takie odkrycia można dalej zgłębiać podczas badań rozwojowych czy stosowanych. Jeżeli firma może sobie pozwolić na stworzenie takiego środowiska dla innowacji, bez gwarancji szybkiego zwrotu z inwestycji, mówi to wiele o niej: o jej skali, olbrzymich możliwościach, kulturze, nastawieniu na rozwój i przyszłość. A jeżeli mowa o kosztownych i pobudzających wyobraźnię badaniach, to nie każdy przecież wie, że Amazon ma dział kosmiczny i buduje na całym świecie satelitarne stacje odbiorcze. Już teraz odbiera dane z satelitów klientów na zlecenie. W ramach projektu Kuiper, Amazon wystrzeli swoje pierwsze dwa prototypowe satelity dla planowanego udostępniania internetu konstelacji z kosmosu (czyli takiej usługi jak SpaceX Starlink) na początku 2023 roku za pomocą nowej rakiety produkcji Boeing-Lockheeda (joint venture United Launch Alliance), o czym poinformowano 12 października. Trwają też prace nad pierwszą na świecie „smart island” (inteligentną wyspą). Będzie to grecka Naxos, największa wyspa archipelagu Cyklady na Morzu Egejskim, według legendy - miejsce wielu wydarzeń z mitologii greckiej: tu miał narodzić się Zeus.

W Polsce już niedługo ruszy Lokalna Strefa AWS. Pozwoli to na obniżenie opóźnień w przesyle danych do milisekund. Wesprze to też migracje do chmury hybrydowej oraz pozwoli klientom AWS przechowywać dane lokalnie w Polsce. Amazon w Polsce inwestuje też w zielone technologie. Firma obiecała, że do 2025 roku w całości przejdzie na energię ze źródeł odnawialnych i właśnie ogłosiła zawarcie umowy na zakup energii odnawialnej pochodzącej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach. To jedna z największych umów zakupu energii słonecznej w Polsce. Według przewidywań elektrownia ma generować ponad 120 tys. megawatogodzin czystej energii rocznie, co oznacza równowartość zapotrzebowania na energię ok. 57 tys. polskich gospodarstw domowych rocznie.

Tak więc pierwsza polockdownowa, stacjonarna impreza AWS pokazała, że firma nie zwolniła tempa rozwoju w czasach kryzysu; przeciwnie, cały ten czas rozwijała się i konsekwentnie rozbudowywała i dostosowywała ofertę do najbardziej zróżnicowanej i wymagającej klienteli.


W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]