ATOM i Internet Technologies połączą się

W ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do połączenia dwóch operatorów internetowych - ATOM SA i Internet Technologies Sp. z o.o.

W ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do połączenia dwóch operatorów internetowych - ATOM SA i Internet Technologies Sp. z o.o.

Obie spółki pozyskały tego samego inwestora strategicznego - Global TeleSystems Group (GTS), który w każdej przejął 24,9% akcji. Był to jeden z powodów decyzji o połączeniu. W ciągu najbliższych 45 dni zostaną określone szczegóły transakcji. Wiadomo że nową firmą będzie kierował jeden zarząd, w skład którego wejdą m.in. prezesi obu spółek: Emil Konarzewski (ATOM) i Rafał Plutecki (Internet Technologies).

W pierwszej kolejności zostaną połączone sieci obu operatorów. Ma także być ujednolicona ich oferta i cennik usług (prawdopodobnie do najniższego poziomu oferowanego przez jedną lub drugą firmę). We wszystkich dużych miastach Polski powstaną oddziały.

Według informacji podanych przez przedstawicieli firm, ATOM i Internet Technologies obsługują łącznie ponad 50% liczby klientów korporacyjnych korzystających z Internetu i ok. 20% wszystkich polskich domen internetowych.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy GTS zainwestował w cztery firmy internetowe w Europie Środkowej i Wschodniej - ATOM, IT Communications (właściciel Internet Technologies), DataNet z Węgier i NetForce z Czech - 19,5 mln USD. W spółkach czeskiej i węgierskiej Global TeleSystems kupił 100% udziałów. W Polsce, ze względu na uregulowania prawne, mógł przejąć jedynie pakiet 24,9% akcji. Louis Toth, wiceprezes GTS na Europę Środkową, w przypadku zmiany przepisów nie wyklucza zwiększenia udziału w polskich firmach.