ATM - nie spełnione obietnice

Analitycy rynku twierdzą, że oferowany obecnie sprzęt i oprogramowanie dla sieci ATM nie są wcale tak dopracowanymi produktami, jak wcześniej zapowiadano. Zwolni to być może tempo przechodzenia użytkowników z tradycyjnych technologii sieciowych bazujących na routerach, na szybko pracujące technologie oparte na przełącznikach sieci.

Analitycy rynku twierdzą, że oferowany obecnie sprzęt i oprogramowanie dla sieci ATM nie są wcale tak dopracowanymi produktami, jak wcześniej zapowiadano. Zwolni to być może tempo przechodzenia użytkowników z tradycyjnych technologii sieciowych bazujących na routerach, na szybko pracujące technologie oparte na przełącznikach sieci.

Jak dotąd, użytkownicy nie spieszą się z przechodzeniem na technologię ATM. Producenci wprowadzając na rynek szereg nowych produktów ATM mieli nadzieję, że wzbudzą one większe zainteresowanie klientów. Powodem takiego stanu rzeczy może być to, że proponowane przez nich rozwiązania nie są do końca dopracowane. Widać to było zresztą dobrze na wrześniowych targach Networld/Interop 95 (Atlanta). Wielu producentów koncentruje się bowiem na poszczególnych, szczątkowych rozwiązaniach, zaniedbując plan ogólny.

I tak:

- Producenci oferują niektóre tylko elementy sieci ATM, zapominając np. o przełącznikach bazowych czy adapterach sieci ATM instalowanych w komputerach PC.

- Są też takie firmy, które produkują szereg elementów sieci ATM, nie oferując jednolitej architektury tej sieci.

- Inne z kolei firmy koncentrują się wyłącznie na zaspokajaniu potrzeb wąskiej grupy użytkowników eksploatujących specyficzny rodzaj aplikacji (np. multimedialnych).

- Wielu niezależnych producentów oprogramowania dla sieci ATM traktuje ten rynek wybiórczo, oferując wyrywkowe rozwiązania.

Dotyczy to takich potentatów tego rynku, jak Cisco Systems Inc. i 3Com. To właśnie te firmy mają najwięcej do zrobienia. Ich największym niedociągnięciem jest to, że wprowadzają na rynek szereg nowych produktów, które zostały wcześniej opracowane przez przejęte bądź wykupione firmy. Odpowiedzią wielu producentów na te zarzuty jest stwierdzenie: cóż mamy robić, skoro rynek ten nie dopracował się jeszcze ogólnie akceptowanych standardów sieci ATM.

Różne architektury

Wielu użytkowników niepokoi taki stan rzeczy, gdy każdy liczący się na rynku producent trzyma się swojej własnej strategii rynkowej. A strategie te są w wielu przypadkach nie dopracowane i niekompletne. Co gorsze, proponowane przez firmy rozwiązania są niejednokrotnie tak skomplikowane, że użytkownik musi być prawdziwym ekspertem, aby połapać się w zawiłościach pracy całego systemu. Dla wielu klientów jest to bariera nie do przeskoczenia. Jedyną firmą, która wydaje się mieć w miarę zrozumiałe i kompleksowe rozwiązania, jest Fore Systems Inc.

Cisco koncentruje się ostatnio na wyposażeniu sprzętu przejętego od innych firm w swój rodzimy system operacyjny Cisco IOS for ATM. Pozwoli to stworzyć platformę sprzętową opartą na jednym systemie operacyjnym. Na pierwszy ogień poszły przełączniki Lightstream 100 i Lightstream 2020 (produkowane do tej pory przez Lightstream Corp.). Producenci sieci ATM stoją dzisiaj przed trudnym problemem: żaden z nich nie jest w stanie sam zaoferować klientom kompletnych rozwiązań "pod klucz". A większość użytkowników czeka właśnie na takie produkty, które pozwoliłyby natychmiast przeorientować cały system informatyczny na nową technologię. Nie chcą oni kupować tylko pewnych elementów tej sieci.

Panuje jednak przekonanie, że pierwsze kompleksowe rozwiązania tego rodzaju pojawią się na rynku już w pierwszym kwartale 1996 roku. Najbliższa tego celu wydaje się być firma IBM. Nie pozostają też w tyle firmy Bay i Newbridge. Bay musi jeszcze tylko popracować nad przełącznikami bazowymi dla sieci ATM, a Newbridge nad adapterami sieci ATM 25 Mb/s, instalowanymi w komputerach PC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200