ATM i transmisja głosu

Jedną z głównych cech wzbudzających entuzjazm wśród zwolenników technologii przesyłania danych w protokole Asynchronous Transfer Mode (ATM) miała być jej przydatność do przesyłania głosu i obrazów ruchomych. Obecnie jednak wydaje się, że miną lata zanim ATM zawładnie tą częścią rynku usług sieciowych.

Jedną z głównych cech wzbudzających entuzjazm wśród zwolenników technologii przesyłania danych w protokole Asynchronous Transfer Mode (ATM) miała być jej przydatność do przesyłania głosu i obrazów ruchomych. Obecnie jednak wydaje się, że miną lata zanim ATM zawładnie tą częścią rynku usług sieciowych.

Ta mroczna przepowiednia oparta jest niestety na solidnych podstawach. W dalszym ciągu brak standardów definiujących zasady przesyłania głosu sieciami korzystającymi z ATM. Konieczne jest także używanie do tego celu specjalistycznego sprzętu, zaś publiczne usługi ATM wymagają stosowania linii o bardzo dużym paśmie.

Poczekamy, zobaczymy

Dziś tylko największe korporacje stać na wykorzystywanie technologii ATM. Firmy te używają zazwyczaj "zasobożernych" aplikacji, które wymagają stosowania szerokiego pasma. Dodanie dodatkowo transmisji głosu stworzy jeszcze większe wymagania co do przepustowości łączy. Tak duże pasmo jest obecnie nieosiągalne w większości sieci publicznych. Ponadto, użytkownicy mają do dyspozycji co najmniej kilka tańszych alternatyw. Większość z firm stosuje obecnie wirtualne usługi sieciowe takie jak SDN firmy AT&T. Usługa ta umożliwia przesyłanie głosu za mniej niż 10 centów za minutę rozmowy.

Łatwo i tanio

SDN (Software-Defined Network) to technologia opracowana w późnych latach 80. w celu przyciągnięcia użytkowników sieci prywatnych do sieci publicznych obsługiwanych przez AT&T. Jej główną zaletą jest niska cena. W przypadku korzystania z komutowanych łączy może ona wynosić nawet 6 centów za minutę. Jednak niektórzy użytkownicy szukają innych alternatyw dla przesyłania głosu. Dan Gonos z firmy w Michigan mówi, że choć jego przedsiębiorstwo ma 730 łączy SDN, to testuje przesyłanie głosu sieciami nowszą technologią frame relay. "Oczywiście, w dalszej perspektywie będziemy zapewne korzystać z ATM, ale to z pewnością nie będą najbliższe lata" - mówi Dan Gonos.

Zarówno użytkownicy, jak i analitycy systemów twierdzą, że przesyłanie głosu po sieciach frame relay jest dobrym rozwiązaniem podczas oczekiwania na dojrzałość technologii ATM - zwłaszcza dla niezbyt dużego ruchu w sieci. Wysokie koszty technologii ATM sprawiają, że jest ona opłacalna jedynie w przypadku poważnego wykorzystania do transmisji różnego rodzaju. Tym niemniej liczba nowoczesnych łączy, oferowanych przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, zwiększa się i należy spodziewać się, że większość dużych operatorów USA będzie mogła obsługiwać dostęp z przepustowością 1,543 Mb/s jeszcze przed końcem tego roku.

Przeszkody w użyciu ATM do transmisji głosu

  • wirtualne sieci do przesyłania głosu są tańsze niż ATM

  • brak sprzętu zapewniającego połączenie między aparatem telefonicznym a przełącznikami ATM

  • frame relay obsługuje przesyłanie głosu

  • polityka firm rozwijających ATM idzie w kierunku rozwiązań kompleksowych (dane + głos + obraz)

  • kosztowne łącza T3 - wymagane przez ATM

  • brak standardów
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200