ATM dla mniej wymagających

Przyczyną tego zjawiska jest to, że większość tajwańskich producentów elementów do łączenia sieci jest nastawiona na małozasobnego klienta. W zasadzie istnieją 4 sposoby łączenia sieci ze sobą, z których z punktu widzenia usług interakcyjnych najbardziej wydajna jest ta ostatnia:

  • Poprzez użycie wzmacniacza użytkownik może podzielić istniejącą sieć na segmenty, którymi łatwiej zarządzać lub

    też zwiększyć jej zasięg.

  • Pomost - lokalny, zdalny lub jakikolwiek inny, może być wykorzystany do łączenia sieci znajdujących się w różnych

    budynkach.

  • Połączenie modemowe oferuje najprostszy z technicznego punktu widzenia i najtańszy sposób łączenia sieci, ale nie

    nadaje się do obsługi usług interakcyjnych pracujących w trybie rzeczywistym.

  • ATM oferuje jednorodne rozwiązanie, oferując nie tylko możliwosci łączenia sieci lokalnych, ale także rozległych.

    Rozumiejąc znaczanie przełączanej technologii Ethernet-to-ATM rząd tajwański postanowił sponsorować prace badawcze w tym zakresie. Mają być one zakończone w ciągu 18 miesięcy.

    Jedną z firm, która uzyskała grant na rozwój huba w tej technologii jest CNet Technology. Jej produkcji CN-9100 pozwoli podłączyć się do bazowej sieci ATM. Aktualnie gotowa jest wersja 4-portowa o szybkości 155 Mbps, wkrótce gotowa będzie wersja 8-portowa. Część ethernetowa przełącznika przesyła dane z szybkością 10 Mbps. Wersja komercyjna ma się pojawić w III kw. br.

    Inną firmą, która dostała grant na skonstruowanie przełącznika ATM-to-Ethernet jest firma Cameo. Przełącznik będzie działał z szybkością 100 Mbps opierając się na RISC-owym procesorze Intel 960. Dodatkowo będzie implementował ATM-owy chip LSI, 2-MB-owy bufor zapewniający bardziej płynną transmisję danych. Komercyjna wersja ma być gotowa do końca br.

    Kiedy ATM dla wszystkich

    Wydaje się, że klasyczne rozwiązania oparte na technologii ATM i oferowane przez amerykańskich potentatów nie będą obiektem zainteresowania firm spoza pierwszej 500 największych firm świata przynajmniej do początku 1998 r. Do tego czasu najlepszym sposobem rozszerzenia pasma dostępu do sieci jest właśnie ATM-to-Ethernet. Mając na uwadze dostępność modemów o szybkości 56 kbps już w najbliższej przyszłości najbardziej zagrożona wydaje się przyszłość ISDN. Nie oferuje ona bowiem takich możliwości, jak ATM czy światłowód.

    Mimo krytycznych opinii wielu specjalistów nie ulega wątpliwości, że ATM będzie przechodził ewolucyjny proces.

    Jeśli ATM-to-Ethernet okaże się dostępny już w tym roku, to w tym samym czasie będzie można zwiększyć wydajność swoich sieci, nie będąc na szczęście zmuszonym do wyrzucenia części kosztownego osprzętu. A to pomoże pogłębić wiedzę o tej nowatorskiej technologii znacznie większej liczbie zainteresowanych.


  • TOP 200