ATM czy przełączany Ethernet?

Walka o rynek sieci LAN i WAN toczy się w Polsce na wszystkich frontach. Jednym z jej przejawów jest coraz większa obecność głównych producentów produktów sieciowych na konferencjach, wystawach i targach.

Walka o rynek sieci LAN i WAN toczy się w Polsce na wszystkich frontach. Jednym z jej przejawów jest coraz większa obecność głównych producentów produktów sieciowych na konferencjach, wystawach i targach.

DataQuest, znana firma zajmująca się badaniami rynku (obecnie własność Dun & BradStreet) zorganizowała konferencję techniczną poświęconą sprzętowi sieciowemu i urządzeniom pamięciowym. Swe rozwiązania proponowali podczas seminariów oraz przedstawiali na wystawie produkty sieciowe m.in. 3Com, Cisco, Cray Communications, Digital, HP, Lannet, Olicom, Xylan.

Wydaje się, że problemy i wyzwania stojące przed aktualnymi i potencjalnymi użytkownikami sieci dobrze scharakteryzował Paul McNab z Cray Communications, mówiąc że "żaden użytkownik nie jest zainteresowany technologią, interesują go jedynie rozwiązania jego problemów" oraz, że "szybkość nie jest panaceum" na kłopoty obecnych użytkowników sieci lokalnych i rozległych.

Jednakże to właśnie technologia zdominowała seminaria i wystawę. Mówiono, co firmy zamierzają robić, aby za kilka lat każdy z użytkowników PC połączonego z siecią miał dostęp do przełączanej sieci Ethernet 10 Mb/s, szybkiego Etherneta 100 Mb/s lub do sieci ATM.

Obecnym trudnościom użytkowników sieci Ethernet, polegającym na szybkim przeciążeniu medium transmisyjnego i znacznym zmniejszeniu wydajności sieci, można zaradzić prawie natychmiast przez zastosowanie techniki przełączania segmentów sieci. Daje to każdemu użytkownikowi dedykowane pasmo 10 Mb/s, a w sieciach szybkiego Ethernetu pasmo aż 100 Mb/s. Szybko malejące ceny hubów przełączających umożliwiają realizację tej wizji niewielkim kosztem już dziś.

Co w przyszłości?

Wszyscy prelegenci byli zgodni co do tego, że zarówno w sieciach globalnych, rozległych, miejskich, jak i lokalnych jedynym skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie techniki ATM, poczynając od szybkości 25,6 Mb/s, a kończąc na szybkościach gigabitowych. Już obecnie dostępne są karty i przełączniki ATM o szybkości 25,6 Mb/s. Ta szybkość ATM została właśnie zaakceptowana przez ATM Forum - jedyną organizację zajmującą się standardami tej sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200