ATI wraca do gry - Radeon HD 3870 X2 jest naprawdę szybki

Karty graficzne wyposażone w dwa rdzenie to nie nowość. W swojej ofercie już lata temu modele takie miał zarówno koncern ATI (choćby pamiętny Rage Fury MAXX) jak i NVIDIA (GeForce 7950 GX2). Pomysł jest prosty, na jednej płytce laminatu (czasem dwóch, jak w przypadku modelu NVIDII) zmieścić de facto dwie karty graficzne, które współpracując ze sobą będą tworzyły grafikę 3D szybciej niż standardowa, pojedyncza karta. Dzięki szybkiemu interfejsowi PCI Express komunikacja pomiędzy procesorami może odbywać się sprawnie, a coraz nowocześniejszy proces produkcyjny GPU pozwala na obniżenie temperatury procesorów i ułatwia konstrukcję dwuprocesorowych "potworów". ATI, dzięki Radeonowi HD 3870 X2 udało się po raz pierwszy od dłuższego czasu dorównać pod względem wydajności topowym produktom NVIDII. Model ten w naszych testach okazał się praktycznie równie szybki jak GeForce 8800 GTX i Ultra, a co równie ciekawe jest od nich o kilkadziesiąt procent tańszy.

2 Radeony HD 3870 na pokładzie

Pod względem mikroarchitektury samych procesorów nie znajdziemy żadnych nowości. Są to dwa dobrze już znane układy Radeon HD 3870. AMD nazwało je kodowo RV670 i tylko z minimalnymi zmianami przejęło ze starszej karty Radeon HD 2900 XT. Podczas gdy Radeon HD 2900 XT zbudowany był z 700 mln tranzystorów, nowy ma tranzystorów 666 mln. Dlaczego mniej? Bo interfejs pamięci zmniejszono z 512 do 256-bitów. Procesor RV670 wykonany jest w procesie technologicznym 55 nm co oznacza zmniejszenie powierzchni GPU z 408 (w Radeonie HD 2900 XT) do 192 mm2. Niewątpliwym plusem 55 nm jest obniżony pobór mocy. Radeony HD 3850/70 mają po 320 zunifikowanych jednostek przetwarzania, 16 potoków renderingu i 16 modułów teksturujących. Radeon HD 3870 ma pamięci GDDR4 (512 MB) taktowane z częstotliwością 2,25 GHz i procesor pracujący z taktowaniem 775 MHz. Wersja X2 ma pamięci DDR3 o łącznej pojemności 1 GB, natomiast z racji tego, że każdy z procesorów buforuje w pamięci te same tekstury, pożytek z dodatkowej pamięci jest żaden. Wyposażony jest także w nową wersję interfejsu PCI Express - 2.0, który po pierwsze oferuje podwojenie przepustowości - do 16 GB/s, a po drugie pozwala na dostarczanie szyną PCIe aż 150 W do karty graficznej.

ATI wraca do gry - Radeon HD 3870 X2 jest naprawdę szybki

Radeon HD 3870 X2 w pełnej krasie

Oczywiście aby skorzystać z tych zalet trzeba mieć odpowiednią płytę główną. Nowe Radeony są pierwszymi kartami obsługującymi nowe funkcje DX10.1 i model cieniowania 4.1. Ich wykorzystanie będzie możliwe dopiero w momencie kiedy Microsoft udostępni Service Pack 1 do Visty. Nowe funkcje ułatwiają programistom wykorzystanie wszelkich funkcji DX10. Po drugie pozwalają na wykorzystanie niektórych nowych funkcji, takich jak np. Global Illumination (ogólne oświetlenie w scenach, które pozwala na uzyskanie bardzo naturalnych, prawidłowych cieni). Prawda jest taka, że funkcje te póki co i tak nie będą wykorzystywane w grach (co już potwierdza część wydawców gier). Niestety wydaje nam się, że DX10.1 będzie kolejnym nośnym hasłem reklamowym, które nie przełoży się na wykorzystanie nowych funkcji w grach.

Zobacz również:

  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200