ATI R600 - prądożerne monstrum!

Nowe układy graficzne charakteryzują się m.in. coraz większym apetytem na energię. Wydaje się, że jedynymi osobami zadowolonymi z tej sytuacji są producenci zasilaczy. Tym bardziej ucieszy ich pojawienie się na rynku układu ATI R600, który śmiało możemy określić jako "króla prądożerców".

Ci, którzy zdecydują się na kupno karty graficznej bazującej na nowym układzie ATI, prawdopodobnie będą musieli również zainwestować w mocniejszy zasilacz. R600 ma bowiem "konsumować" podczas pracy nawet 250 W energii. Dla porównania układ R580+ (Radeon X1950XTX) potrzebuje do pracy 125 W, natomiast GeForce'a X7950 GX2 zadowala 145 W.

Trudno sobie wyobrazić, ile ciepła będzie wydzielała platforma CrossFire zbudowana w oparciu o nowy układ ATI. Można jednak założyć, że dzięki niezbędnym bardzo wydajnym zestawom chłodzącym będzie bardzo głośna.

Nowy chip, który będzie - wbrew pierwszym doniesieniom - wykonany w 80-nanometrowym procesie technologicznym, trafi na rynek najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200