AT&T otworzył sieciowy system operacyjny ECOMP

Amerykański koncern telekomunikacyjny AT&T opracował sieciowy system operacyjny noszący nazwę ECOMP (Enhanced Control, Orchestration, Management & Policy), który zarządza jego strukturą IT. I nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że korporacja zdecydowała się ostatnio udostępnić wszystkim to oprogramowanie w postaci otwartego kodu.

Niektórzy żartują w związku z tym, że AT&T chce pójść w ślady Linusa Torvaldsa, a tą oczywiście różnicą, że ECOMP w przeciwieństwie do Linuksa jest sieciowym system operacyjnym, a nie desktopowym czy serwerowym.

AT&T podjął decyzję, że otwarty kod systemu ECOMP będzie dostępny na witrynie Linux Foundation. Oprogramowanie ECOMP – podobnie jak ma to miejsce w przypadku systemu Linux - będą wtedy mogły pobierać zainteresowane nim firmy oraz deweloperzy i udoskonalać je oraz modyfikować stosownie do swoich potrzeb.

Zobacz również:

  • Samsung przekazuje Huawei kolejne patenty
  • Amerykański Sidewalk firmy Amazon może być cenny dla biznesu

Opracowana przez AT&Tplatforma sieciowa, której integralną częścią jest system operacyjny ECOMP, nosi nazwę Network 3.0 (jej robocza nazwa to Indigo). Jednym z operatorów telekomunikacyjnych, który zainteresował się tą platformą, jest Orange, który testuje ją obecnie między innymi w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200