ASP na dobre także w Polsce

Firmy Getin, Microsoft oraz Great Plains Software Polska oficjalnie ogłosiły rozpoczęcie współpracy w zakresie oferowania usług Application Service Providing.

Firmy Getin, Microsoft oraz Great Plains Software Polska oficjalnie ogłosiły rozpoczęcie współpracy w zakresie oferowania usług Application Service Providing.

Sojusz będzie polegał na wykorzystaniu centrum przetwarzania danych Getinu, platformy Microsoft oraz oprogramowania Great Plains Software Polska.

Istotą ASP jest dostarczanie klientom aplikacji w postaci usługi świadczonej przez łącza internetowe, a nie, jak dotychczas, produktu instalowanego nakomputerach czy serwerach.

„W naszym kraju ASP stwarza nową jakość w dotarciu małych i średnich firm do nowoczesnych aplikacji biznesowych, które nie muszą już kupować najlepszych, ale tym samym kosztownych aplikacji, bo znacznie taniej mogą je wydzierżawić - przekonuje prezes Getin, Piotr Czarnecki. - Powoduje to wyrównywanie szans w dostępie do nowoczesnych technologii pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MŚP) a wielkimi firmami, które mogą sobie pozwolić na to, aby przeznaczać znacznie większe środki na inwestycje informatyczne niż MŚP”.

Oferta ASP ma stanowić rozwinięcie Centrum e-biznesu dla MŚP, które Getin uruchomiła w sierpniu br.

„Nasza firma ma już 3-letnie doświadczenie w oferowaniu swoich rozwiązań w modelu ASP. W USA do naszych strategicznych partnerów ASP należą firmy, takie jak: IBM, Managed OPS, PSI. Na całym świecie z systemów ERP Great Plains DyNAMICS i eEnterprise, jak CRM Great Plains Siebel Front Office, korzysta ponad 300 firm, które wykorzystują je na zasadzie ASP bądź hostingu" - powiedział Ryszard Sadowski, prezes Great Plains Polska.

Firma Getin, będąca dostawcą oprogramowania w formie usług, uruchomiła już centrum obliczeniowe (Data Center), za pośrednictwem którego będą udostępniane aplikacje biurowe i serwery Microsoft oraz oprogramowanie wspierające zarządzanie klasy ERP firmy Great Plains, oferującej systemy do zarządzania przedsiębiorstwem Great Plains DyNAMICS, Great Plains eEnterprise oraz zarządzania relacjami z klientem - Great Plains Siebel Front Office.

Dotychczas z rozwiązań Great Plains DyNAMICS i eEnterprise korzystały w Polsce duże i średnie firmy: np. Żywiec Trade, Rafineria Jasło, PWN, California Computers.

Dystrybucja systemów DyNAMICS i eEnterprise (w drodze ASP) będzie się odbywać za pośrednictwem sieci partnerów Great Plains, natomiast Getin będzie wspomagać ten kanał przez doradztwo i opiekę merytoryczną. Będzie to pierwsze w Polsce centrum ASP dla produktów Great Plains.

Getin planuje także dzierżawienie aplikacji biurowych (we współpracy z Microsoft) oraz małych programów służących do ewidencji księgowych.

W ofercie ASP znajdą się również zaawansowane i rozbudowane systemy wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem oraz serwery wchodzące w skład platformy Microsoft .NET, czyli między innymi: Microsoft Commerce 2000 Server (handel elektroniczny), Microsoft SQL 2000 Server (najbardziej wydajna i skalowalna baza danych) oraz Microsoft Exchange 2000 Server (wymiana informacji i praca grupowa), a także zestaw narzędzi programistycznych - Microsoft VisualStudio.

Wśród zalet korzystania z usług ASP należy wymienić:

* klienci nie muszą inwestować w tworzenie własnej infrastruktury informatyczej (sprzęt, sieć, ludzie). Niemal cała odpowiedzialność za działanie udostępnianego systemu i serwisowanie spada na jego dostawcę. Klient płaci jedynie abonament za użytkowany software; abonament obejmuje: koszty aplikacji, administrowania, serwisowania aplikacji oraz koszty sprzętu, na którym działa wynajmowana aplikacja;

* koszty korzystania z oprogramowania ASP są rozłożone w czasie. Nie trzeba utrzymywać własnej, wykwalifikowanej kadry informatycznej;

* w zależności od rodzaju wykupionego abonamentu, klient może dzierżawić oprogramowanie w różnych modelach oraz konfiguracjach – pełną wersję oprogramowania, wersje personifikowane itp. Większość dostawców oprogramowania dystrybuowanego w modelu ASP udostępnia uaktualnienia do najnowszych wersji systemu w cenie abonamentu;

* istnieje możliwość szybkiego uruchomienia usługi ASP (nawet w ciągu kilku godzin od złożenia na nie zamówienia) oraz wdrażania nowych wersji.

Warunkiem koniecznym do udostępniania aplikacji w modelu ASP jest pewny i niezawodny dostęp klienta do własnych zasobów - czyli plików oraz aplikacji utrzymywanych przez ASP. Do popularyzacji tej usługi niezbędny jest stały i niezawodny dostęp do Internetu o odpowiedniej przepustowości (szybkości) połączenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200