ARM zaprezentował nowe GPU, w tym pierwszy, 16-rdzeniowy układ Mali

ARM zaprezentował dwa nowe procesory graficzne (układy GPU) należące do rodziny Mali, w tym 16-rdzeniowy procesor Mali-T760, który znajdzie zastosowanie w smartfonach i tabletach klasy „high end”, gdzie będzie przetwarzać dane wideo oraz wspierać aplikacje rozpoznające gestykulacje użytkownika.

Mali-T760 jest obecnie najsilniejszym procesorem graficznym oferowanym przez firmę ARM. Ma on dwa razy więcej rdzeni obliczeniowych (opartych na nowej architekturze Skrymir) niż poprzednik i jest od niego bardziej energooszczędny (za sprawą firmowej technologii „frame buffer compression”, która znacząco zmniejsza przepustowość potrzebną do przesyłania danych między poszczególnymi elementami układu), dzięki czemu urządzenie mobilne może pracować dłużej bez konieczności doładowywania baterii.

Specjaliści podkreślają, że produkowane obecnie urządzenia mobilne nie są w stanie wykorzystać wszystkich 16 rdzeni znajdujących się na tym układzie, a co najwyżej 10 do 12. Biorąc to pod uwagę, Mali-T760 jest przyszłościowym układem.

Zobacz również:

  • Qualcomm uważa, że jego układy pokonują Intela w pracy z AI
  • Intel zmieni oznaczenia procesorów?
  • To narzędzie potrafi zweryfikować, czy dana grafika została zaprojektowana przez AI

Drugi procesor graficzny nosi nazwę Mali-T720 i został zaprojektowany z myślą o mniej wymagających urządzeniach mobilnych klasy “midrange”. Układ wspiera wersję 3.0 interfejsu OpenGL ES (API obsługujące grafikę 3D) obsługiwanego przez system operacyjny Android.

Warto przypomnieć, że ARM ogranicza się do projektowania układów, zlecając ich produkcje innym firmom. Układy Mali są obecnie instalowane w co drugim tablecie i w co piątym smartfonie, który trafia na rynek. Układ Mali można znaleźć w tak znanych produktach, jak Galaxy Note 3 (Samsung) czy Nexus 10 (Google).

Zaproszenie na konferencję

Zapraszamy na konferencję Best in Cloud, która podpowie Państwu jak przełożyć rozwiązania chmurowe na wyraźny efekt biznesowy. Konferencja odbędzie się 19 listopada 2013 w Warszawie.

Best in Cloud to nasza propozycja rzeczowej dyskusji o Cloud Computing w polskich firmach. O najlepszych pomysłach i przykładach zastosowania rozwiązań Cloud Computing w rodzimych uwarunkowaniach. Konferencja zogniskowana jest wokół wystąpień 6 finalistów konkursu Best in Cloud. To będzie duża porcja doświadczenia, wiedzy, inspiracji. Podanej w sposób syntetyczny i interaktywny, łącząc wymiary biznesowy, strategiczny i technologiczny.

Szczegółowy program konferencji pod adresem http://www.computerworld.pl/konferencja/BestinCloud.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200