ARM zapowiada mobilne procesory wytwarzane przy użyciu technologii 5 i 7 nm

Firma ARM poinformowała, że opracowała plan zmierzający do zwiększenia wydajności laptopów i przygotowuje się do wprowadzenia na rynek mobilnych procesorów, które w perspektywie najbliższych kilku lat będą każdego kolejnego roku przetwarzać dane o 15% szybciej od swoich poprzedników.

O tym iż jest to bardzo ambitny plan może świadczyć fakt, że łamie on prawo Moore'a zakładające, że tempo wzrostu wydajności procesorów powinni przebiegać wolniej. ARM pokazał niedawno wykres z którego wynika, że jego najnowszy procesor Cortex-A76 przetwarza dane równie szybko jak intelowski procesor Core i5-7300U, a kolejne dwa mobilne procesory - których premiery zapowiedziano na 2019 i 2020 rok - będą oferować znacząco większe wydajności.

Chodzi tu o procesor Deimos (który pojawi się w ofercie firmy w 2019 roku i będzie wytwarzany przy użyciu technologii 7 nm) oraz o procesor proces 2019, 7nm) i procesor Hercules (który pojawi się w ofercie firmy w 2020 roku i będzie wytwarzany przy użyciu technologii 5 nm).

Zobacz również:

Analitycy zwracają jednak uwagę na fakt, że ARM nie podaje więcej szczegółów technicznych dotyczących wydajności tych procesorów, dlatego dzisiaj trudno jest powiedzieć czy będą one przetwarzać dane szybciej od intelowskich mobilnych procesorów ósmej generacji.

Jednocześnie ARM informuje, że laptopy kolejnej generacji będą musiały pracować zdecydowanie szybciej, tak aby sprostać wymaganiom stawianym przez technologię 5G. Sieci mobilne bazujące na technologii 5G będą bowiem pracować tak szybko, że produkowane obecnie laptopy - nawet te z najwyższej półki - mogą się okazać za wolne.


TOP 200