ARM wspiera deweloperów

Firma ARM rzuca wyzwania Intelowi i publikuje przewodnik po standardach stosowanych w serwerach opartych na projektowanych przez nią układach CPU. ARM chce w ten sposób pomóc deweloperom w budowaniu aplikacji przystosowanych do uruchamiania na serwerach zawierających procesory oparte na architekturze ARM.

Publikując przewodnik ARM nie omieszkał poinformować, że został on opracowany przy wsparciu szeregu innych firm, takich jak Citrix, Microsoft, Red Hat Dell oraz HP. Ta ostatnia (HP) informowała już w zeszłym roku, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek energooszczędnych mikroserwerów zawierających układy CPU typu SoC (System-on-Chip) oparte na architekturze ARM.

Przewodnik (zawierający specyfikacje i szczegółowe opisy techniczne) można już pobierać z tej strony. Zawiera on szereg zaleceń i wskazówek pomagających projektować serwery ARM, w takich obszarach jak firmware, system operacyjny, sterowniki i hyperwizory. Dzięki nim deweloperzy nie muszą tracić czasu na poszukiwanie interesujących ich rozwiązań, mając od razu gotowe do użycia przykładowe rozwiązania.

Zobacz również:

  • Apple M1 vs Apple M2 - jak wygląda różnica w wydajności?
  • TSMC rozpocznie produkcję w 2 nm w 2025 roku
  • Google chce wzmocnić bezpieczeństwo przeglądarki Chrome

Frank Frankovsky (stojący na czele organizacji Open Compute Project) tak skomentował inicjatywę firmy ARM: „to dokument, dzięki któremu serwery platformy ARM pojawią się szybciej w centrach danych. Spowoduje on, że tak użytkownicy takich serwerów, jak i deweloperzy piszący aplikacje dla systemów obliczeniowych bazujących na tej platformie, mają spójny obraz dostępnych obecnie w tym obszarze standardów i specyfikacji”.

Jak nietrudno się domyśleć, Intel przyjmie na pewno chłodno ten dokument i będzie się zapewne starał przekonać producentów serwerów, że zaprojektowane przez niego platformy serwerowe (oparte np. na układach Avoton) pracują efektywniej i są bardziej energooszczędne niż serwery zawierające układy ARM. Czas pokaże, kto w tym sporze ma rację.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200