ARM prezentuje nową generację układów CPU i GPU

Cortex-A73 oraz Mali-G71, procesory oparte na nowej architekturze opracowanej przez ARM, mają się pojawić na rynku w 2017 roku.

ARM przedstawił Cortex-A73 – architekturę dla nowej generacji procesorów przeznaczonych do instalacji w smartfonach, a także procesory graficzne Mali-G71 oparte na nowej, opracowywanej prze firmę architekturze Bifrost.

Zaprezentowane na targach Computex w Taipei układy zostały zaprojektowane przede wszystkim pod kątem zapewnienia wyższej niż dotąd energooszczędności oraz stabilnej pracy z wysoką, zbliżoną do maksymalnej wydajnością. W porównaniu do poprzednich wersji procesorów, ich moc przetwarzania została zwiększona tylko nieznacznie.

Zobacz również:

  • Apple M1 vs Apple M2 - jak wygląda różnica w wydajności?
  • Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia w TSMC. Czy to oznaka recesji?

Moc przetwarzania, wielkość ekranu i fizyczne wymiary smartfonów spełniają obecnie wymagania większości użytkowników. Ale zmienia się sposób wykorzystywania tych urządzeń. Gry lub filmy wideo, systemy wirtualnej rzeczywistości wymagają płynnego przetwarzania danych bez opóźnień i przerw. Nowa architektura ARM została zaprojektowana by zapewnić lepsze doznania właśnie w takich zastosowaniach, powiedział James Bruce, dyrektor działu rozwiązań mobilnych w ARM.

Cortex-A73 i Mali-G71 mogą jednak pracować z najwyższą wydajnością w sposób ciągły – w porównaniu do architektury Cortex-A72, różnica między wydajnością szczytową a średnią została zasadniczo zmniejszona, jak twierdzą przedstawiciele producenta.

Firmy wytwarzające procesory na licencji ARM, zależnie od przewidywanych zastosowań i wymaganej mocy przetwarzania będą mogły produkować układy zawierające różną liczbę rdzeni CPU, w przypadku Mali-G71 do 32 jednostek zintegrowanych w jednym układzie (2 razy więcej niż dotychczas).

Dzięki temu, jak twierdzą przedstawiciele ARM, nowe procesory graficzne będą mogły konkurować ze stosowanymi obecnie oddzielnymi GPU wykorzystywanymi w notebookach średniej klasy. Układy mogą znaleźć zastosowania w kamerach wideo, odbiornikach TV, dronach, smartfonach klasy high-end, a nawet w systemach wirtualnej rzeczywistości.

ARM przewiduje, że nowe układy pojawią się na rynku w 2017 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200