APC PowerStruXure UPS - zasilacz do centrum danych

W lipcu 2002 firma American Power Conversion (APC) zainstalowała trzy UPS PowerStruXure typu B do zasilania centrum danych TP Internet w Warszawie.

W lipcu 2002 firma American Power Conversion (APC) zainstalowała trzy UPS PowerStruXure typu B do zasilania centrum danych TP Internet w Warszawie.

Jest to pierwsza instalacja tego typu urządzenia w Polsce i - jak twierdzi producent - największa pod względem mocy w Europie. Kontrakt obejmował zakup i instalację sprzętu przez specjalistów z firmy KLK - jednego z partnerów APC na terenie Polski.

Od kilku lat TP Internet, mając na uwadze konieczność zapewnienia ciągłej pracy swoich systemów, zasila serwerownie modułowymi i skalowalnymi macierzami zasilającymi APC Symmetra. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na moc w kolejnych serwerowniach pojawiła się konieczność zastosowania większego rozwiązania, jakim jest PowerStruXure.

Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu i sprawdźmy, jak radzi sobie podczas testów.

Test PowerStruXure

Zasilacze UPS do centrum przetwarzania danych zawsze były stosunkowo drogie. Firma American Power Conversion próbuje zmniejszyć początkowe nakłady inwestycyjne, oferując nowy modułowy system awaryjnego podtrzymania zasilania PowerStruXure, cechujący się skalowalnością oraz możliwością łatwego zarządzania i niewielkimi rozmiarami.

Tradycyjne w centrach przetwarzania danych muszą być od chwili instalacji przystosowane do przyszłych obciążeń. APC PowerStruXure składa się z kilku modułów (każdy o mocy 10 kVA/kW) montowanych w szafach 19" i może być rozbudowywany w zależności od potrzeb.

Testom, przeprowadzonym w USA, poddano system średniej mocy, oznaczany przez producenta jako PowerStruXure typ B (a więc podobny do tego, jaki działa w TP Internet). Po sprawnym zainstalowaniu UPS pracował bez zarzutu, zaobserwowano jedynie pewne niedociągnięcia w oprogramowaniu monitorująco-zarządzającym.

System może być budowany dla mocy wyjściowej 10-40 kVA/kW w następujących konfiguracjach: N, N+ 1 i 2N. Testowany system był skonfigurowany jako podwójny 2N, zawierał dwa UPS-y i dwie jednostki rozdzielcze (PDU), które zasilały infrastrukturę sterowania dwóch stacji telewizyjnych (pobór mocy szacowany na 20 kVA).

Każdy system bazowy PowerStruXure instaluje firma APC - proces przebiegał szybko i bez zakłóceń. Każdy układ UPS/PDU testowano poprzez wyłączanie zasilania. UPS kontynuował zasilanie urządzeń odbiorczych bez jakichkolwiek zakłóceń (patrz "Metodologia testowania").

System używa do komunikacji jednego kontrolera informacyjnego (information controller) i własnego huba Ethernet. Kontroler jest komputerem PC do montażu w szafie 19", pracującym jako serwer webowy, obsługujący interfejs zarządzania oraz rejestrację zdarzeń.

W przypadku wyłączenia pierwszego układu UPS/PDU przed włączeniem się jego redundancji stwierdzono brak rejestracji błędu pierwszego UPS-u, gdyż jednocześnie został wyłączony kontroler informacyjny. Było to duże zaskoczenie. W systemie podwójnym 2N nie jest to wielki problem, ale brak podwójnej redundancji zasilania kontrolera informacji powoduje, że można ten system określić jako "1.99 N". Ten istotny dla systemu element ma, według zapewnień producenta, dwa zasilacze i może być zasilany z dwóch różnych źródeł, ale w systemach pojedynczych konieczne jest niezależne źródło zasilania.

Robert Warski, główny inżynier zabezpieczenia infrastruktury zewnętrznej TP Internet

Jakie kryteria zadecydowały o zakupie zasilacza UPS tego typu?

TP Internet, decydując się na zakup zasilacza UPS, postawiło pewne wymagania dotyczące sprzętu. Zależało nam na tym, żeby zakupiona infrastruktura była zdolna do zabezpieczenia najważniejszych elementów naszej sieci, która bardzo dynamicznie się rozrasta. Dodatkowo, by można było ją w razie potrzeby rozbudowywać o kolejne moduły. Dalej - aby rozwiązanie było nowoczesne, żeby nie modernizować sprzętu do awaryjnego zasilania przez następnych kilka lat. W końcu zależało nam na sprzęcie dobrym, bezawaryjnym. Z APC już wcześniej współpracowaliśmy, korzystając z ich rozwiązań.

Czy korzystacie z usługi zdalnego monitoringu UPS przez APC i jakie są Wasze opinie o tym sposobie diagnostyki urządzeń przez dostawcę?

Rozwiązanie zaproponowane nam przez APC pozwala korzystać ze zdalnego monitoringu i rzeczywiście je wykorzystujemy. Jest ono bardzo dobre, proste w użyciu, nie komplikuje obsługi, ma doskonałą grafikę. Jest to bardzo dobra aplikacja wspierająca obsługę infrastruktury.


TOP 200