APC PowerStruXure UPS - zasilacz do centrum danych

PowerStruXure można monitorować i kontrolować na trzy sposoby poprzez:

  • wyświetlacz "PowerView" na UPS i PDU, zamontowany w szafie;

  • interfejs lokalny UPS;

  • serwer webowy.
Każdy UPS i PDU zawiera ciekłokrystaliczny wyświetlacz PowerView, wskazujący status urządzenia, zlokalizowany nieco powyżej środka szafy. Na jego ekranie są wyświetlane czarne znaki na zielonym tle w czterech rzędach po 20 pozycji. Wyposażony jest również w przyciski do przewijania i wyboru. Alarmy są dodatkowo sygnalizowane przez diody LED oraz brzęczyk - również znajdujące się na monitorze.

Funkcje wyświetlacza LCD statusu UPS i PDU są specyficzne dla urządzeń kontrolowanych za jego pośrednictwem. W testowanym podwójnym redundantnym systemie można używać wyświetlacza tylko do urządzeń w szafie przyłączonej do niego i nie można monitorować innego UPS-u albo PDU.

APC przy zakupie tego typu UPS-u oferuje rok bezpłatnego monitoringu, polegającego na zdalnej diagnostyce systemu przez producenta, pozwalającej na wcześniejsze wykrycie ewentualnych problemów ze sprzętem.

UPS przez przeglądarkę

Dostępne są dwie aplikacje zarządzające, jedna przez kontroler informacyjny, a druga przez port szeregowy, zlokalizowany na PDU.

Aplikacja kontrolera informacyjnego jest wykorzystywana wyłącznie do monitorowania i nie można za jej pośrednictwem wyłączać obciążenia, zmieniać progów alarmowych ani sterować działaniem układu UPS/PDU. Informacje zarządzające kontrolera są przedstawiane w formacie graficznym. Ikony alarmów poprawnie pokazywały stan systemu podczas wyłączania poszczególnych jego elementów. Aplikacja udostępnia pełny status UPS-u i PDU oraz czujników środowiska i wartości wszystkich obciążeń. Za pośrednictwem przeglądarki mogą być zmieniane lub programowane tylko takie właściwości systemu, jak adresy poczty elektronicznej odbiorców komunikatów z UPS-a.

Zaobserwowano, że podczas logowania kontroler przesyła nazwę użytkownika i hasło jak URL do serwera webowego, dzięki czemu mogą być w prosty sposób odczytane przez analizator protokołu.

Kontroler informacji jest też używany do wysyłania pocztą elektroniczną informacji o alarmach, ostrzegających o określonych stanach systemu. Wiadomości te, niestety, nie mogą być wysyłane do telefonów komórkowych jako SMS-y ani do pagerów.

Tomasz Starzec, dyrektor APC Polska
Jak APC ocenia zapotrzebowanie rynku polskiego na sprzęt typu PowerStruXure?

Zapotrzebowanie na rozwiązania typu PowerStruXure będzie wprost proporcjonalne do zapotrzebowania na centra danych wykonane w reżimie wysokiej dostępności, czyli centra o wysokiej niezawodności i krótkim czasie usunięcia awarii. Myślę, że będzie to szybko rosnący segment rynku, szczególnie jeśli chodzi o korporacyjne centra danych. Już dzisiaj widać trend do centralizacji przetwarzania i przechowywania danych w dużych firmach, a niedługo powinien pojawić się trend do tworzenia centrów zapasowych. Wysoka dostępność systemu teleinformatycznego odgrywa coraz większą rolę ze względu na potrzebę utrzymania przewagi konkurencyjnej i wysokiego poziomu produktywności firmy oraz satysfakcji klientów.

Czy zasilacze UPS o budowie modułowej będą wypierały rozwiązania klasyczne do zabezpieczenia zasilania centrum przetwarzania danych?

Myślę, że tak. Jakkolwiek klasyczne urządzenia zapewniają wysoką niezawodność, to czas usunięcia awarii sięga kilku godzin, ponadto koszt obsługi serwisowej jest wysoki. Stosując rozwiązania o budowie modularnej, można znacznie skrócić czas naprawy, nawet do kilkunastu minut, oraz obniżyć koszty serwisowania. Zastosowanie modularnych zasilaczy UPS (tzw. macierzy zasilających) znacznie ułatwia też ewentualne zwiększenie mocy. Sądzę, że te cechy zostaną docenione przez klientów.

Natomiast długo jeszcze nie będzie to rozwiązanie powszechnie stosowane, mówimy teraz o ofercie dla ograniczonej grupy firm zorientowanych na wysoką dostępność swoich systemów.

Jaka była przyczyna budowy zasilacza PowerStruXure w topologii podwójnej konwersji, mimo iż do tej pory zasilacze APC większych mocy wykorzystywały konwersję Delta, którą mocno promowaliście?

Już w trakcie projektowania architektury okazało się, że moduł mocy w topologii konwersji Delta On-Line musiałby mieć większe rozmiary. Stąd topologia podwójnej konwersji. Natomiast PowerStruXure typu C (o modułach mocy 200 kW) będzie wykonany w topologii konwersji Delta On-Line.

Czy zasilacze PowerStuXure typu B będą oferowane przez partnerów dystrybucyjnych APC, czy jedynie przez partnerów HPP (oferujących zasilacze APC Silcon o dużych mocach)?

Planujemy sprzedaż PowerStruXure typu B za pośrednictwem firm posiadających autoryzację. W grupie tych firm znajdą się, oprócz partnerów HPP (High Power Partner), czołowi polscy integratorzy systemów informatycznych. By móc oferować tę architekturę, pracownicy firmy będą musieli się przeszkolić i zdać egzamin autoryzacyjny.


TOP 200