AOL odkupi udziały AOL Europe od Bertelsmanna

Niemiecki koncern medialny będzie przez cztery lata głównym dostawcą treści medialnych i związanych z handlem elektronicznym dla użytkowników usług AOL.

America Online (AOL) podpisała z niemieckim koncernem medialnym Bertelsmann strategiczne porozumienie, w ramach którego będzie on przez cztery lata głównym dostawcą treści medialnych i oferty handlu elektronicznego dla użytkowników usług AOL. Wartość transakcji jest szacowana na 250 mln USD.

Ponadto AOL zamierza odkupić od Bertelsmanna jego udziały w AOL Europe oraz AOL Australia. Ich wartość szacowana jest na 6,75 -8,25 mld USD. Wykup nie nastąpi jednak wcześniej niż w lutym 2002 r.

W ramach współpracy produkty medialne niemieckiego koncernu będą dystrybuowane za pośrednictwem serwisów AOL. W szczególności produkty związane z handlem elektronicznym oferowane będą przez serwisy CompuServe i Netscape Online, AOL Instant Messenger, ICQ, AOL.COM. Digital City, Spinner i Winamp.

Umowa pozwala AOL na zwiększenie swojej obecności w Europie i zacieśnienie współpracy z kierownictwem AOL Europe. Bertelsmann natomiast będzie preferował wykorzystywanie serwisów AOL, CompuServe i Netscape Online.

Możliwość odsprzedaży udziałów Bertelsmanna w AOL Europe nie jest zaskakująca - twierdzą analitycy. W styczniu Thomas Meddelhoff, szef niemieckiego koncernu, wystąpił z rady nadzorczej AOL, gdy firma ta ogłosiła plany połączenia z innym gigantem medialnym - Time Warner. Obecnie Bertelsmann ma mniej niż 1% akcji AOL.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200