AMD zlikwiduje w swoich procesorach podatność Spectre

AMD idzie w ślady Intela i zapowiada, że w 2019 roku wprowadzi do oferty swoje pierwsze układy CPU, które będą odporne na ataki wykorzystujące podatność Spectre.

Chodzi o jeden z wariantów podatności Spectre (jest to wariant oznaczony numerem 2), bo tylko na takie ataki są narażone układy CPU tej firmy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ AMD nie wprowadził do swoich procesorów szeregu mechanizmów przetwarzania danych (chodzi tu głównie o technologię "branch prediction", którą stosował Intel. Dlatego procesory AMD są odporne zarówno na ataki wykorzystujące podatność Meltdown, jak i na ataki wykorzystujące pozostałe warianty podatności Spectre.

AMD informuje, że rozwiązanie chroniące procesory przed atakami Spectre zostanie wprowadzone w przyszłym roku do rdzeni obliczeniowych bazujących na nowej architekturze Zen 2.

Zobacz również:

  • DRC - czym jest i kto powinien się nim zainteresować?
  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?

Natomiast jeszcze w tym roku firma zamierza wprowadzić do oferty układy bazujące na kolejnej wersji architektury Zen (Zen+), które nie są jeszcze odporne na ataki Spectre, ale pracują wydajniej od produkowanych obecnie przez AMD układów CPU. -Wiadomo już, że rdzenie obliczeniowe Zen 2 będą produkowane przy użyciu technologii 7 nm.

Warto przypomnieć, że opracowana przez AMD rdzenie bazujące na architekturze Zen zostały w zeszłym roku wprowadzone do układów CPU. Zawierającym te rdzenie układom CPU do instalowania w desktopach AMD nadał nazwę Ryzen, a układom CPU do instalowania w serwerach firma nadała nazwę Epyc.

Po jakimś czasie w ofercie firmy pojawiły się procesory Epyc 2. Zawierają one podobne rozwiązania co układy Epyc. Wspierają więc do 128 ścieżek PCIe, do 8 kanałów obsługujących pamięć DDR4 oraz są taktowane zegarem o częstotliwości od 2666 MHz do 3200 MHz. To, co odróżnia je od procesorów Epyc, to liczba rdzeni. Procesory Epyc 2 mogą zawierać do 64 rdzeni obliczeniowych.. Biorąc pod uwagę, fakt, że jeden rdzeń może obsługiwać jednocześnie dwa wątki, procesor Epyc 2 jest w stanie obsługiwać jednocześnie 128 wątków. Kolejny warty odnotowania fakt, to wielkość pamięci podręcznej L3: 256 MB. Procesory Epyc mają do dyspozycji pamięć podręczną o pojemności 64 MB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200