AMD zapowiada nowe procesory: ARM i dedykowane dla osadzanych systemów

AMD informuje, że pierwsze 64-bitowe procesory ARM dedykowane dla serwerów będą gotowe na początku 2014 r. Firma zamierza je najpierw oferować producentom serwerów z prośbą o ich przetestowanie. Można więc oczekiwać, że pierwsze serwery oparte na takich procesorach pojawią się na rynku w drugiej połowie 2014 r.

AMD nadał procesorom roboczą nazwę Seattle. Wiadomo już, że będą one zawierać do 16 rdzeni obliczeniowych. Firma nie zamierza oczywiście rezygnować z produkcji procesorów x86. Będą one dalej oferowane producentom serwerów, którzy będą wtedy mieli do wyboru również układy ARM.

Firma ma nadzieję, że jej 64 bitowe układy ARM będą stosowane do budowania energooszczędnych serwerów charakteryzujących się dużym zagęszczeniem elementów. Instalowane w takich serwerach procesory muszą być energooszczędne i wydzielać niewiele ciepła. A takimi właśnie układami mają być zapowiadane przez AMD procesory ARM. AMD ma w tej dziedzinie duże doświadczenie, szczególnie po przejęciu na początku 2012 r. firmy SeaMicro.

Zobacz również:

  • AMD wprowadza do oferty nową linię procesorów Epyc
  • Apple i Arm stawiają na długofalową współpracę
  • Pamięć podręczna procesora - rodzaje, zastosowanie i istota

AMD już sześć miesięcy po przejęciu SeaMicro wprowadził do oferty energooszczędny system obliczeniowy SeaMicro SM15000. To serwer przystosowany do obsługiwania aplikacji Big Data, mogący obsłużyć pamięć masową o ogólnej pojemności 5 PB. Ważnym elementem serwera są karty zawierające procesor, pamięć RAM i inne układy, które wymieniają ze sobą dane przez magistralę Freedom Supercompute Fabric, oferującą przepustowość rzędu 1,28 Tb/s.

Firma ujawniła też swoje plany dotyczące produkcji procesorów dedykowanych dla systemów obliczeniowych osadzanych w urządzeniach specjalnego przeznaczenia (przeznaczonych np. dla przemysłu lotniczego czy sektora medycznego). Będą to układy ARM oraz x86. Jak podaje firma analityczna IDC, w 2012 r. na rynek trafiło 8,6 mld różnego rodzaju urządzeń zawierających systemy osadzone. Przewiduje też, że w 2017 użytkownicy kupią dużo więcej, bo 11 mld takich urządzeń.

Pierwszy taki procesor nosi roboczą nazwę "Hierofalcon". To układ CPU typu SoC (System-on-a-Chip) oparty na architekturze Cortex-A57. Drugi procesor tego typu będzie oparty na architekturze x86. Nosi on nazwę "Bald Eagle" i będzie dostępny jako klasyczny układ CPU albo jako APU (Accelerated Processing Unit).

Kolejny układ SoC nosi nazwę "Steppe Eagle" i jest energooszczędną jednostką typu APU. No i wreszcie ostatnia nowość - "Adelaar". To procesor do przetwarzania grafiki 3D, który może wyświetlać obrazy na wielu monitorach dołączanych do komputerów pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Windows oraz Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200