AMD z mniejszą stratą

Drugi kwartał br. koncern AMD zakończył ze stratą rzędu 330 mln USD. To prawie czterokrotnie mniej niż strata za analogiczny okres zeszłego roku. Zdaniem przedstawicieli koncernu w poprawie rentowności pomogło m.in. wydzielenie działalności produkcyjnej do spółki GlobalFoundries.

Reorganizacja koncernu zaczyna przynosić efekty. W ciągu minionych trzech miesięcy przychody AMD wyniosły niecałe 1,2 mld USD i były o 13 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku. W porównaniu z pierwszym kwartałem br. obroty AMD praktycznie nie uległy zmianie. Poprawiła się za to rentowność spółki, która w marcu br. przekazała swoją działalność produkcyjną firmie GlobalFoundries. Pomimo faktu, że AMD kolejny kwartał z rzędu odnotował stratę, to była ona o 20 proc. niższa od wyniku za pierwszy trymestr br. i prawie czterokrotnie mniejsza od straty za drugi kwartał 2008 roku. Niezależnie od tego wynik za ostatni kwartał był gorszy od wcześniejszych prognoz analityków. Na skutek załamania popytu spadły bowiem marże handlowe AMD.

Przedstawiciele koncernu spodziewają się stopniowego zmniejszania kosztów produkcji układów. Ma to wynikać m.in. z efektu skali działalności prowadzonej przez spółkę zależną GlobalFoundries. Spółka zamierza bowiem rozwijać produkcję układów firm niezależnych wobec AMD. Na zwiększenie efektywności działań produkcyjnych ma wpłynąć również wprowadzenie na szerszą skalę technologii 45nm.

W poprawie rentowności ma pomóc również rozszerzenie oferty produktowej AMD. Wśród nowych produktów koncernu są m.in. wprowadzone na rynek w czerwcu sześciordzeniowe procesory Istanbul. Z kolei w trzecim kwartale br. na rynek mają trafić pierwsze komputery wyposażone w energooszczędny procesor Athlon Neo. Na drugą połowę br. planowana jest również premiera mobilnej platformy sprzętowej Tigris.

Czytaj też:

Intel obniża ceny czterordzeniowych CPU

IBM podnosi prognozy finansowe

Dell planuje rozwój przez akwizycje

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200