AMD wraca do gry

Analitycy twierdzą, że po wprowadzeniu przez AMD na rynek szeregu nowych produktów, wojna między tą firmą i Intelem, po chwilowym zawieszeniu broni, może na nowo rozgorzeć.

AMD nie może zaliczyć 2007 r. do udanego (patrz tutaj). Firma nie odnotowała w zeszłym roku znaczących sukcesów, podczas gdy Intel wprowadził np. na rynek czterordzeniowe procesory oraz uruchomił produkcję układów opartych na technologii 45 nm.

Jednak ostatnio AMD odrabia straty, prezentując na targach CeBIT chipset do obsługi grafiki (AMD 690G) oraz wprowadzając w marcu na rynek nowe, trzyrdzeniowe oraz czterordzeniowe procesory Phenom. Firma obiecuje również, że procesor Barcelona (po różnego rodzaju kłopotach) trafi wkrótce na rynek.

Zobacz również:

Intel nie zasypia oczywiście gruszek w popiele. Firma poinformowała ostatnio, że przygotowuje się do wprowadzenia do swojej oferty w drugiej połowie br. sześciordzeniowego procesora. Procesor będzie zawierać 1,9 mld tranzystorów i bufor L3 o pojemności 16 MB. Układ (noszący roboczą nazwę Dunnington) będzie produkowany w oparciu o technologię 45 nm.

Jednocześnie Intel zapowiada, że w czwartym kwartale br. ruszy produkcja czterordzeniowego procesora Nehalem (45 nm). Pod koniec tego roku z taśm produkcyjnych Intela zaczną też schodzić czterordzeniowe procesory Tukwila (65 nm; kolejna wersja układu Itanium). Więcej informacji o swoich planach Intel ma ujawnić w Szanghaju na kwietniowej konferencji IDF (Intel Developer Forum).


TOP 200