AMD wprowadzi nowe nazewnictwo procesorów

Dyrektor pionu zarządzania produktami i marką w AMD, Leslie Sobon, poinformowała, iż koncern zamierza zmienić schemat nazewnictwa produkowanych przez siebie procesorów dla komputerów stacjonarnych. Nowa nazwa składać się ma z dwóch liter oraz czterocyfrowej liczby i oznaczać klasyfikację rynkową, pobór mocy oraz porównywalną w ramach danej serii układów wydajność.

Pierwsza litera nazwy ma oznaczać wybrany segment rynku (G - procesory najwydajniejsze, B - układy ze średniej półki, L - procesory najtańsze). Druga litera symbolizować ma wartość TDP (thermal design power), czyli maksymalną ilość ciepła wydzielanego przez CPU. I tak - P oznaczać ma TDP większe niż 65 W, S - ok. 65 W, E - poniżej 65 W.

Pierwsza z czterech cyfr wskazuje na rodzinę produktów: 1000 - jednordzeniowe Athlony i Semprony, 2000 - dwurdzeniowe Athlony, 6000 - dwurdzeniowe Phenomy, 7000 - czterordzeniowe Phenomy. Druga cyfra oznacza relatywną szybkość procesora w porównaniu z innymi układami danej serii, a trzecia i czwarta zostaną wykorzystane na potrzeby informowania o przyszłych aktualizacjach i unowocześnieniach.

Najnowszym procesorom AMD nadawane są już oznaczenia zgodne z podanym schematem. Dość wspomnieć o dwóch układach - Athlon X2 BE-2350 i Athlon X2 BE-2300. AMD Athlon X2 BE-2350 to zatem nic innego, jak mainstreamowy dwurdzeniowiec, pobierający mniej niż 65 W mocy.

AMD zdecydowało także o usunięciu z nazw CPU liczby 64, oznaczającej obsługę technologii 64-bitowej (największy konkurent firmy, Intel, w poprzednim roku wprowadził wsparcie dla tej technologii, wzmiankowanie więc o tym fakcie w nazwie - dla jego podkreślenia - nie jest już dłużej konieczne).

Można się spierać, czy zmiana nazewnictwa pomoże użytkownikom, zwłaszcza nierozeznanym w specyfikacji procesorów, w odróżnianiu układów. Zmiana nazewnictwa może potrwać co najmniej pół roku.

Więcej informacji: DigiTimes

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200