AMD wprowadza szybkie procesory K

Advanced Micro Devices Inc. zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat podjąć produkcję czterech modeli nowego typu szybkich i wydajnych mikroprocesorów.

Advanced Micro Devices Inc. zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat podjąć produkcję czterech modeli nowego typu szybkich i wydajnych mikroprocesorów.

Pierwszym układem tej linii będzie procesor K5, którego parametry zbliżone są do Pentium. Pojawi się on na rynku prawdopodobnie pod koniec 1995 r. Kolejnymi trzema modelami będą: K6, K7 i K8. Procesor K8 można już śmiało nazwać produktem XXI w., bowiem AMD zacznie go wytwarzać w 2001 r.

Jerry Sanders, szef firmy AMD, poinformował na konferencji Personal Computer Outlook w San Francisco, że K6 składać się będzie z 6.5 mln tranzystorów i przetwarzać będzie dane z szybkością 300 SPECint. Dla przypomnienia: produkowany przez Intel procesor Pentium 100 MHz pracuje z szybkością odpowiadającą 100 pkt w skali SPECint. Otwierający rodzinę procesorów linii K, układ K5, pracować będzie też szybciej niż procesor Pentium. Testy SPECint przyznają mu bowiem 130 pkt.

Układ K6 produkowany będzie przy użyciu technologii 0,35 mikrona. Pierwsze procesory K6 gotowe będą w 1996 r., a produkcja na większą skalę ruszy w 1997 r. W tym samym roku gotowe też będą próbne egzemplarze układu K7, który dostępny będzie w 1998 r. Układ K7 taktowany będzie zegarem 400 MHz i przetwarzać ma dane z szybkością odpowiadającą 700 pkt w skali SPECint. Układ pomieści ok. 15 mln tranzystorów i do jego budowy AMD zastosuje technologię 0,18 mikrona.

Ostatnim procesorem linii K będzie układ K8, który składać się ma aż z 20 mln tranzystorów, a taktujący go zegar pracować będzie z częstotliwością 600 MHz. Procesor ten przekroczyć ma już próg 1000 pkt w skali SPECint. Integralną częścią procesora będą układy, takie jak: układ kompresji obrazów, układ do obróbki danych wideo i procesor cyfrowego przetwarzania sygnałów. Procesor przygotowany będzie też do pracy w trybie wieloprzetwarzania.

AMD zamierza prowadzić bardzo agresywną politykę cenową. Dość powiedzieć, że firma zamierza doprowadzić do tego, by 1 punkt w skali SPECint kosztował użytkownika w 2001 r. nie więcej niż 10 centów. Jest to bardzo ambitne zadanie, jeśli wziąć pod uwagę, że klient kupując obecnie procesor klasy 486, płaci za każdy punkt SPECint ponad 2 USD, czyli 20 razy więcej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200