AMD w trzecim wymiarze

Procesory K6-2 AMD wykorzystują rozszerzony zestaw instrukcji, bogatszy niż w Pentium II

Procesory K6-2 AMD wykorzystują rozszerzony zestaw instrukcji, bogatszy niż w Pentium II.

Advanced Micro Devices (AMD) zaprezentowała nową serię procesorów K6-2, które choć mają konkurować z Pentium II, nie są zwykłymi klonami układów intelowskich. Procesory wykorzystują rozszerzony zestaw instrukcji 3D Now!, zawierający 21 nowych funkcji do obsługi wyświetlania grafiki 3-wymiarowej, i są przystosowane do instalacji w gniazdach typu Socket 7 (w Pentium II - Slot 1). Premiera K6-2 nie jest zaskoczeniem - była zapowiadana przez AMD już w ubiegłym roku. Jednak wydarzenie dało początek dyskusji na temat nowego wymiaru konkurencji na rynku procesorów i pojawienia się układów, które nie tylko są tańsze, ale mają również nieco odmienną strukturę niż układy intelowskie.

Nadzieja w aplikacjach

Zasadnicza część architektury K6-2 jest zgodna z Pentium II, tzn. umożliwia uruchamianie standardowych programów przeznaczonych na platformę intelowską. Testy prototypowych komputerów, wyposażonych w procesory K6-2, przeprowadzone przez firmy niezależne, m.in. laboratorium miesięcznika PC World, wykazały, że przy uruchamianiu aplikacji biznesowych mają one minimalnie lepszą wydajność od systemów zawierających porównywalne modele Pentium II.

Przy uruchamianiu wizualizacji, np. realistycznych gier, wydajność i jakość odtwarzania obrazów przez komputery z układami AMD była lepsza. To, czy wprowadzenie K6-2 zwiększy udział procesorów AMD w rynku, zależy od producentów oprogramowania, ponieważ wykorzystanie zalet tych układów wymaga dostępności specjalnie przystosowanych wersji aplikacji.

Do niedawna AMD miała problemy z uzyskaniem odpowiednio wysokich zdolności produkcyjnych. W ubiegłym roku firma wprowadziła na rynek znacznie mniej układów K6 niż planowano, przez co zanotowała straty. Obecnie działa już nowa fabryka, wykorzystująca technologię 0,25 ľm, a jednocześnie AMD uzyskała wsparcie IBM, który w II połowie tego roku ma również uruchomić produkcję procesorów K6.

Warto podkreślić, że mimo problemów z masową produkcją i nie najlepszych wyników finansowych, AMD od kilku lat zaczęła wyraźnie zmniejszać dystans technologiczny do Intela i opóźnienie we wprowadzaniu nowych procesorów wysokiej klasy. Ale pojawiła się zasadnicza bariera - nie można bowiem wprowadzić na rynek układu zgodnego z procesorem, który nie został jeszcze zaprezentowany przez firmę konkurencyjną (Intel). Problem ten powstał przy okazji rozszerzonego zestawu instrukcji 3D do obsługi grafiki 3-wymiarowej, który Intel zamierza wprowadzić do układów Katmai, ale nie ujawnia jego specyfikacji. Przedstawiciele AMD twierdzą, że jeżeli zestaw 3D MMX zostanie opublikowany wraz z premierą nowych procesorów Intela, to ich firma będzie potrzebowała roku na przygotowanie podobnych wersji układów. Jest to zbyt długo i dlatego AMD opracowała własną wersję rozszerzonego zestawu instrukcji - 3D Now!

Dla kogo?

AMD rozwija pełną linię procesorów i zaczyna konkurować z Intelem we wszystkich segmentach rynku. Dla powodzenia ofensywy AMD ważna będzie reakcja odbiorców korporacyjnych. Jak na razie, nie wydaje się, by byli oni skłonni do zaakceptowania procesorów, odbiegających od standardu Intela. Podstawowymi odbiorcami, oryginalnych, wydajnych, a przy tym względnie tanich komputerów z układami K6-2 będą najprawdopodobniej głównie klienci indywidualni.


TOP 200