AMD uzyskał wsparcie Microsoftu

Koncern z Redmond stworzy wersję Windows zoptymalizowaną do współpracy z komputerami, wykorzystującymi nową generację 64-bitowych procesorów AMD. Firma zamierza zrezygnować z wytwarzania procesorów 32-bitowych.

Microsoft opracowuje 64-bitową wersję systemu Windows, zoptymalizowanego do współpracy z komputerami, wykorzystującymi nową generację 64-bitowych procesorów AMD, znanych dotąd pod roboczą nazwą Hammer. Ostatnio firma ujawniła, że wersje dla serwerów i stacji roboczych będą się nazywać Opteron. Nie zmieni się zaś nazwa procesorów dla stacji roboczych i notebooków - Athlon.

<B>Ręka, rękę myje</B>

Na razie brak szczegółowych informacji o warunkach współpracy z Microsoftem. Nie wiadomo m.in. jakie wersje systemu Windows koncern z Redmond zamierza przystosować do obsługi układów AMD. Niewykluczone że ściślejsza współpraca obu firm ma związek z procesem antymonopolowym, toczącym się przeciwko Microsoftowi. Pod koniec kwietnia br. Jerry Sanders, prezes AMD, zeznawał przed sądem na korzyść producenta Windows. Prawnicy amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości sugerują, że Jerry Sanders zgodził się na to w zamian za wsparcie przez Microsoft Hammer.

Decyzja koncernu z Redmond ma duże znaczenie dla AMD. Stanowi bowiem podstawowy warunek konkurencji z Intelem na rynku serwerów pracujących pod kontrolą Windows. Nie jest to jednak warunek wystarczający. AMD musi zdobyć jeszcze wsparcie ze strony producentów serwerów, którzy pomijają wydajne układy Athlon w swoich komputerach. Wysiłki AMD muszą wesprzeć także firmy programistyczne, takie jak Oracle czy SAP, które nie oferują wersji swoich systemów zoptymalizowanych do współpracy z układami AMD.

<B>Pierwsze prototypy</B>

AMD zaprezentował komputery wyposażone w prototypowe układy Hammer oraz systemy Windows i Linux, w tym model 2-procesorowy, pracujący pod kontrolą 64-bitowej wersji Windows. Przedstawił także PC ze standardową wersją Windows XP, który miał potwierdzić tzw. wsteczną zgodność nowej architektury Hammer.

Według zapowiedzi przedstawicieli AMD, procesory Opteron pojawią się na rynku w I połowie 2003 r., a wersje Athlon (Hammer) dla PC jeszcze w IV kw. 2002 r. Jednocześnie ma być dostępna seria chipsetów AMD-8000, przeznaczona do współpracy z procesorami Hammer. Nowe zestawy układów będą wykorzystywać technologię HyperTransport - system I/O o maksymalnej wydajności do 12 GB/s, a więc 12-krotnie większej od PCI-X.

<B>Jedna architektura</B>

AMD planuje w ciągu kilku najbliższych lat implementację 64-bitowej architektury x86-64 we wszystkich procesorach, zarówno dla serwów i stacji roboczych, jak i komputerów PC i notebooków. Do końca tego roku firma zrezygnuje z wytwarzania 32-bitowych układów Duron. Według przedstawicieli AMD, wsteczna zgodność procesorów Hammer, które mogą pracować w trybach 32-bitowym lub 64-bitowym, umożliwi użytkownikom stopniową migrację do systemów 64-bitowych.

Intel, największy konkurent AMD, nadal będzie rozwijał dwie serie układów - 32-bitowe Pentium 4/Xeon i 64-bitowe procesory Itanium/McKinley. Ostatnie z nich mają tryb emulacji systemu 32-bitowego.


TOP 200