AMD szuka nowych rozwiązań x86

Układy scalone wchodzące w skład komputerów x86 ulegają ciągłym zmianom. Tradycyjne role pełnione do tej pory przez procesory, chipsety i układy obsługujące grafikę komputerową zacierają się wraz z pojawianiem się nowych technologii i rozwiązań. Jedną z firm, która ma w tym obszarze sporo dokonań, jest AMD.

To właśnie AMD była jedną z pierwszych firm, która zintegrowała procesor z kontrolerem pamięci (umieszczając oba elementy na tym samym kawałku krzemu). Pozwoliło to zwiększyć wydajność jednostki CPU, dzięki zmniejszeniu opóźnień występujących przy przesyłaniu danych między procesorem i pamięcią RAM.

AMD i Intel rywalizowały ze sobą ostro kilka lat temu o to, kto wprowadzi na rynek jako pierwszy dwurdzeniowe układy x86 . Wyścig ten wygrała na początku 2005 r. firma AMD, prezentując przed Intelem taki produkt (patrz wiadomość Premiera dwurdzeniowych procesorów AMD).

Zobacz również:

Dlatego przez pewien czas firma AMD złapała drugi oddech, zwiększając znacznie swój udział w rynku procesorów x86. Niestety, kolejne lata nie były już dla AMD tak pomyślne, głównie z powodu kłopotów związanych z uruchomieniem produkcji czterordzeniowych układów Opteron (patrz informacja tutaj).

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że producenci procesorów kierują obecnie swoją uwagę ku tzw. wielordzeniowym procesorom heterogenicznym. Są to procesory zawierające wiele rdzeni, ale nie jednakowych, ale różniących się architekturą, realizujących odmienne, wyspecjalizowane zadania. Nad procesorami takimi pracuje również AMD.

Kolejna nowość, nad którą pracuje AMD, nosi nazwę Fusion. Jest to układ scalony zawierający trzy zintegrowane ze sobą elementy: kontroler pamięci, rdzenie przetwarzające dane oraz układ przetwarzający grafikę.


TOP 200