AMD rozwiąże problem z fTPM dopiero za dwa miesiące

Użytkownicy komputerów Windows 11 wyposażonych w produkowane przez AMD procesory Ryzen mają powody do zmartwienia. Na łatę likwidującą jedną z groźnych podatności znajdujących się w tych komputerach będą musieli poczekać do maja. Problem dotyczy komputerów (również Windows 10), w których zainstalowano i aktywowano programistyczną implementację modułu TPM (Trusted Platform Module), czyli firmware fTPM.

Grafika: Olivier Collet/Unsplash

Łata likwidująca ten błąd będzie modyfikować system BIOS, a konkretnie wirtualny procesor TPM, który obsługuje operacje kryptograficzne i musi być obecny oraz aktywowany, jeśli użytkownik komputera chce instalować na nim poprawki za pomocą usługi Windows Update.

Użytkownicy komputerów Windows 11 i 10 zawierających procesory Ryzen zgłaszali ten problem dość dawno, bo na początku tego roku. AMD zbadało sprawę i wyjaśniło, że jest to spowodowane błędną pracą oprogramowania rezydującego w fTPM, które obsługuje różnego rodzaju transakcje. Niektóre konfiguracje systemów z układami AMD Ryzen mogą wtedy sporadycznie wykonywać takie transakcje w specyficzny sposób, korzystając z rozszerzonej pamięci fTPM znajdującej się w zainstalowanym na płycie głównej układzie flash SPI (SPIROM). Może to prowadzić do sporadycznego zacinania się systemu i obniżenia jego wydajności.

Zobacz również:

  • Parlament Europejski padł ofiarą cyberataku
  • VMware Fusion 13 dodaje obsługę Windows 11 na Macach
  • Rynek smartfonów powróci do formy dopiero w H2 2023

Według wielu użytkowników, system pracuje wtedy dalej, zawieszając się jednak na kilka sekund. AMD twierdzi, że pracuje już nad aktualizacją systemu BIOS, polegającą na wprowadzeniu do niego ulepszonego modułu odpowiedzialnego za interakcję fTPM z pamięcią SPIROM. Prace te zostaną jednak zakończone najwcześniej w maju tego roku, przy czym dokładny czas dostępności nowego systemu BIOS dla konkretnej płyty głównej zależeć będzie od harmonogramu testów i ustaleń z producentami płyt głównych.

Użytkownicy, którzy muszą korzystać z TPM, mogą zrezygnować z fTPM i przełączyć się na sprzętowy, dedykowany do tego celu moduł dTPM, który realizuje dokładnie to samo zadanie. Jednak AMD ostrzega: decydując się na taki krok należy pamiętać o tym, aby wyłączyć systemy kodowania wspierane przez TPM, takie jak szyfrowanie dysków funkcją BitLocker.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200