AMD rozpoczyna dostawy chipsetów wspierających USB 3.0

Firma AMD rozpoczęła dostawy dwóch nowych chipsetów oferujących zintegrowane kontrolery szybkiego interfejsu USB 3.0. Nowości noszą oznaczenia A75 i A70M - obie dedykowane są nadchodzącym układom Fusion.

Dzisiaj organizacja USB Implementers Forum poinformowała, że firma AMD dostarczy na rynek dwa nowe chipsety - modele A75 i A70M - mogące się pochwalić certyfikatem świadczącym o wyposażeniu ich w zintegrowane kontrolery nowoczesnego interfejsu USB 3.0. To ważne, gdyż do tej pory producenci sprzętu musieli korzystać z kontrolerów różnych firm, które montowali na płytach głównych.

"Integracja interfejsu SuperSpeed USB z układami AMD pokazuje zaangażowanie firmy AMD w dostarczanie branży najnowocześniejszych, najbardziej innowacyjnych technologii komunikacyjnych." - powiedział Chris Cloran, wiceprezes i dyrektor generalny Client Division AMP Products Group firmy AMD

Zobacz również:

  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"

USB 3.0 - kilka słów

USB 3.0 (SuperSpeed) to nowoczesny standard oferujący możliwość przesyłania danych z prędkością do 4,8 gigabita na sekundę (600 MB/s), co w porównaniu z powszechnie jeszcze wykorzystywanym USB 2.0 (Hi-Speed), stanowi dziesięciokrotnie lepszy wynik.

Dzięki USB 3.0 użytkownik ma więc możliwość zaoszczędzenia czasu podczas takich czynności jak np. przegrywanie danych na zewnętrzny dysk. Przykładem takiego urządzenia jest chociażby zaprezentowany tydzień temu przez firmę Apacer przenośny "twardziel" noszący oznaczenie AC230 i pozwalający na transfer danych z prędkościami sięgającymi 92 MB/s (odczyt) i 85 MB/s (zapis). Oznacza to, że na przegranie 20-gigabajtowego filmu HD trzeba przeznaczyć zaledwie cztery minuty. Gdyby urządzenie podłączone było do komputera za pomocą starego interfejsu USB 2.0 (pozwala na transfer danych z maksymalną prędkością 60 MB/s), czas ten uległby znacznemu wydłużeniu.

Prognozy analityków

Firma analityczna In-Stat prognozuje, że dzięki nowym, certyfikowanym przez USB Implementers Forum chipsetom, nowoczesny interfejs zostanie znacznie spopularyzowany.

"Integracja chipsetu jest niezbędna do tego, aby ostatnia wersja interfejsu USB mogła zdominować runek" - powiedział Brian O'Rourke, główny analityk In-Stat.

Warto przy tej okazji również przypomnieć, że także tacy producenci jak Texas Instruments idą w kierunku następcy USB 2.0. Na początku tego tygodnia ten amerykański producent pochwalił się bowiem uzyskaniem certyfikatu USB-IF dla dwóch kontrolerów USB 3.0 xHCI (extensible host controller) - czteroportowego TUSB7320 i dwuportowego TUSB7320.

AMD rozpoczyna dostawy. Intel czeka

Nowe chipsety przeznaczone są do współpracy z nadchodzącymi "hybrydowymi" układami AMD Fusion. Zgodnie z informacjami podanymi przez rzecznika AMD, Phila Hughesa, ich dostawy do producentów sprzętu już się rozpoczęły. Dla porównania, Intel na podobny krok prawdopodobnie zdecyduje się nie prędzej niż na początku przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200