AMD przejmuje producenta rozwiązań zwiększających wydajność centrów danych

AMD produkuje układy CPU, których duża część znajduje zastosowanie w centrach danych, gdzie wchodzą w skład silnych serwerów. To właśnie zadecydowało pewnie w dużej mierze o tym, że firma postanowiła przejąć Pensando, producenta rozwiązań pozwalających optymalizować pracę takich ośrodków obliczeniowych.

Grafika: flickr.com

Pensando ma swoją siedzibę główną w Kalifornii (Milpitas) oraz filię w Indiach (Bangalore). Jest to klasyczny sturt-up, za którego AMD zapłaci ok. 1,9 mld USD. Firma rozpoczęła działalność w 2017 roku i zebrała do tej pory ponad 300 mln USD od kilku dużych firm, takich jak Lightspeed Ventures, Qualcomm Ventures i Hewlett Packard Enterprise. Jej produkty obejmują programowalne procesory, które zarządzają obciążeniami w obszarze sprzętowym, przenosząc je gdy tylko jest to możliwe z procesora do innych układów serwera, co zwiększa jego ogólną wydajność.

Pensando cieszy się dużą renomą i specjaliści szacują, że jej rozwiązania są nawet do 10 razy wydajniejsze niż te produkowane przez konkurujące z nią na tym rynku firmy, takie jak Nutanix, VMware czy Cisco, a z rozwiązań Pensando korzystają obecnie centra danych eksploatowane np. przez firmy Goldman Sachs i Microsoft. W tym ostatnim przypadku chodzi o chmurę Azure.

Zobacz również:

  • Płatna weryfikacja kont dociera do Facebooka oraz Instagrama
  • Broadcom podał nową datę sfinalizowania transakcji przejęcia VMWare
  • TSMC może obniżyć ceny produkcji w 3 nm

Według AMD, dokładna cena tej umowy zostanie jeszcze uściślona, wtedy gdy obie strony określą dokładnie wysokość kapitału obrotowego Pensando i innych finansowych parametrów. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w drugim kwartale tego roku, o ile umowa zostanie zaakceptowana przez upoważnione do tego organy regulacyjne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200