AMD przechodzi od razu na 12-rdzeniowe układy CPU

AMD pracuje nad procesorem składającym się z 12 rdzeni, rezygnując z wcześniejszych planów wprowadzenia najpierw na rynek ośmiordzeniowego układu CPU. Firma informuje, że procesor nosi roboczą nazwę Magny-Cours i będzie gotowy w pierwszej połowie 2010 r.

Jest to zaskakująca decyzja, ponieważ jeszcze miesiąc temu AMD powtarzał, że w 2009 r. na rynek wejdzie ośmiordzeniowy procesor Montreal. Zamiast tego mamy procesor Magny-Cours, który będzie zawierać bufor L3 o pojemności 12 MB i będzie obsługiwać pamięć DDR3 RAM. Wcześniej, bo w drugiej połowie 2009 r., AMD poszerzy ofertę o sześciordzeniowy procesor Instanbul.

AMD przewiduje też na 2010 r. premierę innego sześciordzeniowego układu o nazwie kodowej Sao Paulo. Będzie to procesor zawierający bufor L3 pojemności 6 MB i obsługujący pamięć DDR3 RAM. Wszystkie wymienione powyżej układy będą wytwarzane przy użyciu technologii 45 nm (czterordzeniowy procesor Barcelona jest obecnie produkowany w oparciu technologię 65 nm). Wiadomo już, że 12-rdzeniowe procesory będą się składać z dwóch 6-rdzeniowych procesorów umieszczonych w jednej obudowie.

Zobacz również:

Decydując na taki krok AMD nie będzie musiał rywalizować z ośmiordzeniowymi procesorami zapowiadanymi przez firmę Intel, która wcześniej (co ma nastąpić w drugiej połowie br.) poszerzy ofertę o sześciordzeniowy procesor Xeon (nazwa robocza Dunnington).

Intel pozostaje dalej niekwestionowanym liderem na rynku procesorów (78,5%), podczas gdy AMD ma 20,6% udziału w tym rynku (dane za pierwszy kwartał 2008 r.).


TOP 200