AMD opóźnia produkcję układu Barcelona

AMD poinformował wczoraj, że masowa produkcja czterordzeniowego procesora Opteron o nazwie kodowej Barcelona ruszy później niż to pierwotnie zakładano. Przyczyna - w procesorze wykryto usterkę, którą firma musi usunąć.

Firma zlokalizowała w wbudowanej w układ pamięci buforowej L3 usterkę, która może powodować problemy. Usterkę można usunąć na kilka sposobów, również przez wprowadzenie poprawki do systemu BIOS. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

AMD pracuje obecnie intensywnie z partnerami, tak aby usunąć usterkę i uruchomić produkcję procesora na masową skalę jeszcze w pierwszym kwartale 2008 r. Produkcja próbnych egzemplarzy czterordzeniowego procesora Opteron ruszyła we wrześniu tego roku. AMD przekazał wtedy procesor wybranym firmom, które przystąpiły do jego testowania.

Zobacz również:

Opóźnienie produkcji procesora Barcelona wpłynie zapewne na wyniki finansowe firmy AMD, która toczy zaciętą walkę o prymat pierwszeństwa na rynku serwerowych układów CPU z Intelem i ostatnio przegrywa ją. Intel wprowadził np. w listopadzie do swojej oferty czterordzeniowy procesor Penryn, wytwarzając go przy użyciu technologii 45 nm. AMD produkuje ciągle swoje procesory w oparciu o technologię 65 nm.


TOP 200