AMD odbiera rynek Intelowi

Koncern AMD poinformował, że należy do niego 25,9 % rynku serwerowych procesorów x86. Dane te potwierdziła firma Mercury Research. Jej przedstawiciel poinformował jednocześnie, że do Intela należy 72,9% udziałów w rynku wszystkich CPU x86, a do AMD - 21,6 %.

Jeszcze w drugim kwartale ubiegłego roku Intel posiadał 82,2% rynku procesorów x86, a do AMD należało 16,2%. Trzecim graczem na tym rynku jest VIA, która może pochwalić się 5,5-procentowym udziałem. Dean McCarron z Mercury Research twierdzi jednak, że przed końcem roku powinien on spaść, gdyż VIA zaprzestała właśnie produkcji procesorów C3.

Sukces rynkowy AMD w dużej mierze należy przypisać procesorom Opteron, które od lat odznaczają się lepszą wydajnością niż układy Intela. Niedawno ta druga firma udostępniła jednak swoją najnowszą kość z rodziny Xeon, która bazuje na architekturze Core. W niektórych przypadkach jest on w stanie pokonać Opterony pod względem wydajności. Właśnie z mikroarchitekturą Core Intel wiąże nadzieje na odzyskanie swojej dawnej pozycji rynkowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200