AMD obrał kierunek na centra danych i systemy HPC

Firma ogłosiła kilka dni temu, że jest gotowa powalczyć o bardzo wymagający – a zaniedbany przez nią przez ostatnie lata - rynek centrów danych i systemów HPC. AMD jest w tym obszarze gotowe stawić czoła produktom oferowanym przez Nvidię. Analitycy sądzą, że nie są to czcze zapowiedzi i AMD ma tu w rękawie kilka asów.

AMD ma obecnie w ofercie silne procesory serwerowe oraz układy GPI i co ważne, może je integrować w taki sposób, jakiego Nvidia i Intel jeszcze się nie dopracowały. Intel ma co prawda układy GPU, ale są one zintegrowane z procesorami konsumenckimi, a nie z serwerowymi układami Xeon. Z kolei Nvidia nie produkuje układów x86.

Niecałe dwa tygodnie temu AMD wprowadził do oferty dwa silne układy GPU klasy HPC. Noszą one nazwy Radeon Instinct MI60 i MI50. Są to układy wytwarzane przy użyciu technologii 7 nm, bazujące na firmowej architekturze Vega. Nie są to bynajmniej układy zaprojektowane z myślą o grach komputerowych, ale o centrach danych. Świadczy o tym fakt, że wspierają technologie AI (sztuczna inteligencja) i ML (maszynowe uczenie).

Zobacz również:

  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • AMD wprowadza do oferty nową linię procesorów Epyc

Jednym z asów firmy AMD jest bez wątpienia serwerowy procesor Epyc kolejnej generacji, któremu firma nadała roboczą nazwę Rome, i którego premiery można się spodziewać w pierwszym kwartale przeszłego roku. AMD ma tu się czym pochwalić, ponieważ będzie to układ produkowany przy użyciu technologii 7 nanometrów, podczas Intel bazuje jak dotąd na technologii 14 nm. Kolejny parametr układu Epyc robi też wrażenie. Procesor może zawierać do 64 rdzeni obliczeniowych, co oznacza, iż jedno gniazdo na układy CPU będzie mogło jednocześnie obsługiwać 124 wątki. Następny atut: wbudowane układy I/O obsługujące pamięć DDR4 i połączenia Infinity Fabric oraz PCIe. W tym ostatnim przypadku są to połączenia PCIe Gen4, która mają dwa razy większą przepustowość niż połączenia PCI Gen3. Układ Epyc 2 skład się z ośmiu tzw. "chipletów" - każdy z nich zawiera osiem rdzeni obliczeniowych. Procesor wymienia dane z układem GPU za pośrednictwem połączeń PCI Express 4, których szybkość nie jest może największa, ale w tym przypadku rozwiązanie to sprawdza się.

Nvidia ma jednak nad AMD przewagę w jednym ważnym dla centrów danych obszarze - jej rozwiązania wpierają technologię konteneryzacji. AMD jak dotąd nie dopracował się w tym obszarze żadnej technologii, ma więc sporo do nadrobienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200