AMD na swoim

Nowe procesory i chipsety AMD nie będą już zgodne z układami Intela.

Nowe procesory i chipsety AMD nie będą już zgodne z układami Intela.

Podstawową cechą komputerów PC, tzw. platformy intelowskiej, była do niedawna wyjątkowo duża dowolność ich konfiguracji i możliwość instalacji elementów pochodzących od różnych producentów. Dotyczyło to również procesorów - standardowe płyty główne i zestawy układów pozwalały najczęściej na współpracę z procesorami Intela, AMD lub Cyrix, a wybór zależał od użytkownika, nie producenta komputera.

Obecnie sytuacja uległa zmianie - Intel wprowadzając Pentium II i gniazdo Slot 1 liczył na zwiększenie kontroli nad architekturą PC i ograniczenie swobody innych producentów w oferowaniu procesorów zgodnych z platformą intelowską. Paradoksalnie, spowodowało to w ub.r. spadek udziałów Intela w rynku i sukces firm w dalszym ciągu wytwarzających układy dla gniazda Socket 7 - AMD, Cyrixa, IDT. Jak przyznają przedstawiciele Intela, udział tej firmy w rynku komputerów sprzedawanych detalicznie spadł w 1998 r. poniżej 80%, a więc do poziomu nie notowanego od dawna.

Była to optymistyczna wiadomość, zwłaszcza dla AMD. Firma zdaje sobie jednak sprawę, że trudno będzie podtrzymywać architekturę Socket 7 i niezbędne jest jej ulepszenie. Jeszcze w ub.r. przedstawiciele AMD wymijająco odpowiadali na pytanie o licencjonowanie Slot 1 i wytwarzanie procesorów zgodnych z Pentium II. Obecnie wiadomo, że AMD zdecydowało się na ostateczne zerwanie z architekturą intelowską. W roku 1998 firma wprowadziła ulepszoną wersję Socket 7 - tzw. Super 7 oraz nowy zestaw instrukcji do obsługi grafiki 3-wymiarowej 3DNow!, zawierający funkcje podobne do zestawu KNI (Katmai New Instructions), który Intel zamierza dopiero wprowadzić w procesorach Pentium III. W I poł. tego roku mają odbyć się pokazy premierowe K6-2 dla notebooków ze 100 MHz szyną systemową oraz nowej rodziny układów Sharptooth o częstotliwościach ponad 500 MHz. Sharptooth będą ostatnimi modelami procesorów AMD dla platformy Super 7.

Prawdopodobnie jeszcze przed latem br. pojawią się pierwsze procesory nowej generacji K7, przeznaczone do instalacji w gnieździe Slot A, które opracowała firma AMD. Układy K7 nie będą współpracować z chipsetami intelowskimi, a jedynie ze specyficznymi zestawami, które również przygotowuje ta firma. Slot A ma też inne parametry niż Slot 1, choć konstrukcja mechaniczna obu gniazd jest taka sama.

W efekcie pojawia się nowa platforma AMD, wykorzystująca inne procesory, chipsety, gniazda dla układów i płyty główne, a także wymagająca specjalnie przystosowanego oprogramowania obsługującego instrukcje 3DNow!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200