AMD ma powody do zadowolenia

Po raz pierwszy od 15 lat dwie największe firmy produkujące procesory instalowane w desktopach (chodzi oczywiście o AMD i Intel) mogą się pochwalić prawie identycznym udziałem w tym rynku. Jak podaje w swoim najnowszym raporcie znana firma PassMark, Intel opanował 50,2% tego rynku, a AMD niewiele mniej, bo 49.8%.

CPU

AMD wyprzedziło ostatni raz na krótko w tym segmencie rynku firmę Intel w pierwszym kwartale 2006 roku, po czym spadło na drugie miejsce i traciło udziały w rynku aż do 2017 roku. Jednak przez ostanie trzy lata AMD zaczęło systematycznie odrabiać straty, tak iż obecnie zrównało się z Intelem.

W przypadku laptopów i serwerów (mówimy o instalowanych w tych urządzeniach układach CPU) sprawa przedstawia się inaczej. Tu Intel wyraźnie dominuje nad AMD. Jeśli chodzi o laptopy, to jest to przewaga rzędu cztery do jednego, z 83,8% udziałem, podczas gdy AMD ma 16,3%. W przypadku serwerów ta różnica jest jeszcze większa.

Zobacz również:

Publikująca raport firma Passmark wyjaśnia, że podane przez nią dane były zbierane podczas testowania desktopów. Passmark uruchamia na komputerach benchmarki badające ich wydajność, przede wszystkim wtedy, gdy obsługują gry komputerowe.

Dlatego raport nie odzwierciedla być może dokładnie sytuacji panującej na tym rynku. Dobitnie jednak wskazuje, że AMD które przez ostatnie lata ciągle odrabiało straty, depcze teraz Intelowi po piętach.


TOP 200