AMD kontra Intel

Najnowszą bronią w tej wojnie są procesory czterordzeniowe.

W 2003 r. - po latach klonowania architektur intelowskich - Advanced Micro Devices przypuściła skuteczny atak na dominującego na rynku procesorów giganta, wprowadzając 64-bitowe procesory Opteron.

Już w tym samym roku widać było efekt, choć z początku niewielki. Firma analityczna Mercury Research donosiła, że w drugim kwartale udział Intela zmniejszył się z 82,8 (II kw. 2002 r.) do 82,5%, a AMD wzrósł z 15,6 do 15,7 %.

Opterony obsługiwały nowe aplikacje 64-bitowe oraz starsze, 32-bitowe - te ostatnie bez spadku wydajności, jaki charakteryzował 64-bitowe procesory Intela - Itanium. Kolejny druzy krok AMD zrobił w 2005 r., wprowadzając pierwsze dwurdzeniowe procesory Opteron, podwajając wydajność Opteronów z jednym rdzeniem.

Po trzech latach od wprowadzenia 64-bitowych Opteronów udział w rynku AMD wzrósł w IV kw. 2006 r. do 25,3% (przychód w 2006 r. - 5,6 mld USD), a Intela spadł do 74,4% (przychód w 2006 r. - 35 mld USD). Intel, choć na pewno mocno zaskoczony takim obrotem spraw, szybko otrząsnął się i zastosował wobec AMD wojnę cenową. Efekt - 2,1 mld USD straty AMD w ostatnich czterech kwartałach.

Z kolei AMD w tej zaciętej wojnie posłużył się bronią prawniczą, oskarżając Intela przed amerykańskim sądem, a potem i w Europie, o praktyki monopolistyczne.

Intelowi udało się wyrównać straty także po stronie technicznej. Firma wprowadziła dwurdzeniowe procesory Xeon w 2005 r., a pod koniec 2006 r. jako pierwsza przedstawiła czterordzeniowy procesor. AMD szybko ochrzciło ten układ pseudoczterordzeniowym, twierdząc, że dwa dwurdzeniowe procesory upchnięte w jednej obudowie nie wytrzymują porównania z "natywnym" czterordzeniowym CPU z AMD. Ten układ (Barcelona) miał swoją premierę 10 września 2007 r. Już w listopadzie Intel wprowadził czterordzeniowe procesory Penryn produkowane w technologii 45 nm. Wyścig trwa i nabiera coraz większego tempa...

***

Zobacz: "Najbardziej zażarte spory technologiczne"


TOP 200