AMD integruje w ramach jednego systemu architektury x86 i ARM

Project Skybridge to nowa inicjatywa AMD, w ramach której firma zamierza zintegrować ze sobą architektury x86 i ARM oraz produkować układy ARM wspierające system Android.

Firma zamierza opracować architekturę pozwalającą budować komputery, w których będzie można instalować obok siebie układy x86 oraz ARM. Pierwszy taki serwer ma się pojawić na rynku w 2015 r. Ważną cechą rozwiązania ma być to, że układy będą ze sobą zgodne na poziomie pinów, dlatego będzie je można instalować na tej samej płycie głównej.

AMD informuje, że komputery x86-ARM będą wspierać systemy operacyjne Windows, Linux i Android. Warto przypomnieć, że dostępne obecnie na rynku tablety, zawierające układy firmy AMD, pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8.1. Użytkownik może jednak na nich uruchamiać również aplikacje Android, co jest możliwe dzięki rozwiązaniu noszącemu nazwę Bluestack. To wirtualna warstwa, pełniąca rolę emulatora systemu Android dla Windowsa.

Zobacz również:

Firma będzie stosować układy ARM oparte na 64-bitowej architekturze Cortex-A57. Układy x86 będą zawierać rdzenie Puma+, te same, które AMD stosuje w zaprezentowanych niedawno układach APU (Accelerated Processor Unit) noszących nazwy Mullins i Beema.

Jak wspomniano na początku, AMD przygotowuje się do wprowadzenia na rynek układów ARM wspierających system operacyjny Android. Firma informuje jednocześnie, że nie zamierza podejmować podobnych prac w odniesieniu do układów x86. W opinii firmy układy ARM wspierają Android tak dobrze, że procesory x86 nie będą dla nich na tym polu konkurencyjne.

Układy ARM i x86 będą wytwarzane przy użyciu technologii 20-nanometrów i będą mogły współpracować z najnowszymi układami GPU produkowanymi przez AMD. Należy przypomnieć, że AMD zaprezentował na początku br. swój pierwszy serwerowy procesor oparty na architekturze ARM. To układ noszący kodową nazwę Seattle, oparty na architekturze Cortex-A57. Jednak firma pracuje już nad swoim własnym układem ARM, noszącym roboczą nazwę K12, który powinien pojawić się w jej ofercie w 2016 r.

Analitycy spekulują, że układami produkowanymi w ramach inicjatywy Project Skybridge może się zainteresować firma HP i instalować je w swoich serwerach Moonshot. Jest to wysoce prawdopodobne, ale póki co HP nie wypowiada się oficjalnie na ten temat.


TOP 200