AMD i Virtutech opracowują narzędzia programistyczne dla 64-bitowego procesora Hammer

AMD wraz ze szwedzką firmą Virtutech, specjalizująca się w komputerowych systemach symulacyjnych, opracowują narzędzia programistyczne przeznaczone dla 64-bitowego procesora Hammer. Ma on trafić na ry...

AMD wraz ze szwedzką firmą Virtutech, specjalizująca się w komputerowych systemach symulacyjnych, opracowują narzędzia programistyczne przeznaczone dla 64-bitowego procesora Hammer. Ma on trafić na rynek w I połowie przyszłego roku.

W ramach prac stworzono już narzędzie o nazwie VirtuHammer, mające umożliwić programistom pisanie i testowanie 64-bitowych programów przeznaczonych dla nowej jednostki AMD, której komercyjna premiera spodziewana jest w pierwszej połowie przyszłego roku. Otrzymują je już wybrani partnerzy producenta.

Oferowane przez Virtutech oprogramowanie Simics pozwala komputerom korzystającym z 32-bitowych procesorów Athlon na symulowanie operacji, jakie będą wykonywały systemy oparte na procesorach Hammer.

Podczas gdy AMD dopiero przygotowuje się do produkcji pierwszego 64-bitowego procesora, Intel dopracowuje już premierę swojej jednostki. Jest nawet szansa, że jeszcze w tym miesiącu na rynku pojawi się długo oczekiwany procesor Itanium, zgodny z architekturą IA-64. Nie należy jednak oczekiwać, że od razu zyska on dużą popularność. Jednym z powodów jest zbyt zawężona grupa zadań, do których może być zastosowany. Na razie są to m.in. zaawansowane aplikacje obliczeniowe stosowane w eksploracji danych i hurtowniach danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200