AMD chce podwoić produkcję procesorów

Zgodnie z zapowiedziami kierownictwa AMD, firma chce do 2008 r. podwoić produkcję procesorów z 2005 r., zwiększając ją do ok. 100 mln sztuk.

Zgodnie z zapowiedziami kierownictwa AMD, firma chce do 2008 r. podwoić produkcję procesorów z 2005 r., zwiększając ją do ok. 100 mln sztuk.

"Do osiągnięcia tego celu wystarczą nam moce produkcyjne w obecnych fabrykach i dokonywane w nich zmiany technologiczne. W tym roku rozpoczęliśmy produkcję w technologii 90 nanometrów, w połowie 2007 r. będziemy korzystać z procesów 65 nm, a od połowy 2008 r. - 45 nm" - mówi Udo Nothelfer, wiceprezes drezdeńskiej fabryki AMD FAB 36. Przedstawiciele firmy podczas spotkania w Pradze zaprezentowali pierwszą płytę krzemową z układami 45 nm.

Więcej mocy

W łatwej migracji do nowych technologii pomaga opracowane przez AMD rozwiązanie Shared Transistor Technology. W pierwszym kwartale 2006 r. z linii produkcyjnych FAB 36 zjechały procesory stworzone w procesie 90 nm, a już w drugiej połowie br. zakłady te rozpoczną produkcję w technologii 45 nm. Budowę FAB 36 - wspartą ulgami i subwencjami rządu Saksonii w wysokości 683 mln USD - rozpoczęto zaledwie przed dwoma laty. Koszt samej fabryki to 2,4 mld USD.

FAB 36 była pierwszą, w której rozpoczęto produkuję procesorów z 300 mm płyt krzemowych. W Dreźnie funkcjonowała już wówczas fabryka AMD wytwarzająca procesory z wafli 200 milimetrowych. FAB 36 skoncentrował się na wytwarzaniu 64-bitowych procesorów.

Aby jednak zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie, AMD chce jeszcze w tym roku wybrać miejsce pod kolejną fabrykę. Niestety nie ma szans na to, aby pojawiła się ona w Polsce. Najbliższą możliwą lokalizacją jest bowiem ponownie Drezno. Firma chwali sobie łatwy dostęp do odpowiednio przeszkolonej kadry w okolicznych ośrodkach akademickich. Alternatywą dla Drezna są lokalizacje w USA i Azji, zwłaszcza że wśród najszybciej rozwijających się rynków dla AMD są Indie i Chiny. Obroty firmy w pierwszym kwartale 2006 r. wyniosły 1,3 mld USD (780 mln USD rok wcześniej).

Zmiany technologiczne

Od 2003 r. AMD współpracuje przy produkcji nowych układów z IBM. Niedawno porozumienie to przedłużono do 2011 r. Obie firmy pracują obecnie nad technologiami 65 nm, 45 nm (w styczniu br. rozpoczęto jej testy), 32 nm i 22 nm. Firma wspólnie z partnerami (m.in. VMware i Virtualiron) opracowuje także dwie nowe technologie wirtualizacji - AMD Virtualization Technology o kodowej nazwie Pacifica (dla CPU procesora) i AMD I/O Virtualization Technology. W rozwiązaniach tych firma chce wykorzystać możliwości, jakie dają procesory wielordzeniowe.

21,4% - na tyle AMD szacuje swój udział na rynku procesorów.


TOP 200