AMD - biorąc pod uwagę ten parametr, mamy najszybszy serwerowy procesor na świecie

Korporacja wprowadziła do oferty nowy, wysokowydajny procesor linii EPYC. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdy nie fakt iż AMD twierdzi, że obecnie nie ma na świecie takiego drugiego układu CPU bazującego na architekturze x86, którego wydajność, w przeliczeniu na jeden rdzeń obliczeniowy, byłaby równie wysoka.

Układ EPYC 7Fx2 jest dostępny w trzech wersjach: EPYC 7F32, EPYC 7F52 i EPYC 7F72. Pierwszy procesor zawiera 8 rdzeni, drugi 16, a trzeci 24 rdzenie.

Mówiąc o ilości rdzeni trzeba powiedzieć, że AMD ma obecnie w ofercie układ CPU zawierający nawet 64 rdzenie. Dla porównania – produkowane obecnie przez Intel procesory zawierają maks. 28 rdzeni i firma zapowiada, że dopiero za kilka miesięcy wprowadzi do oferty układy zawierające 38 i 48 rdzeni.

Zobacz również:

  • Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center
  • Jeden z ważnych pracowników Apple przechodzi do Samsunga
  • Apple M1 vs Apple M2 - jak wygląda różnica w wydajności?

Biorąc pod uwagę parametr mówiący o wydajność jednego rdzenia, to Intel mógł się do tej pory pochwalić się lepszymi wynikami niż AMD. Wygląd na to, że układ EPYC 7Fx2 odebrał palmę pierwszeństwa Intelowi. Tak przynajmniej twierdzi AMD, co muszą jeszcze potwierdzić testy przeprowadzone przez niezależne firmy badające wydajność procesorów.

Układy EPYC 7Fx2 bazują na architekturze Zen 2 i wykorzystują połączenia PCIe 4 oraz pamięć DDR4-3200. Ich rdzenie pracują tak wydajnie głownie dzięki dużej pamięci buforowej L3 (w przypadku najdroższego procesora EPYC 7F52 ma ona pojemność 256 MB) oraz szybkiemu zegarowi, pracującemu z częstotliwością większą o 500 MHz od układów EPIC poprzedniej, czyli pierwszej generacji.

I na konie słów kilka o cenie. Te nie są tanie procesory, ale za wydajność trzeba płacić. I tak procesory EPYC 7F32, EPYC 7F52 i EPYC 7F72 kosztują odpowiednio 2450, 3100 i 2100 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200